| katherine585 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele unui telefon rootat? Si cum as putea sa imi root-ez si eu telefonul? AM Orange pasadena.

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

- Androidul ca sistem de operare are niste limitari impuse de producator pentru a proteja utilizatorul de a strica sistemul de operare.
- Prin rootare toate limitarile sunt anulate si vei avea acces la mult mai multe setari ale sistemului.
- Sunt 2 mari dezavantaje:
1. prin rootare telefonul isi pierde garantia.
2. daca nu-ti reuseste ai toate sansele
sa strici complet telefonul.
Avantage:
1. Poti rula anumite aplicatii speciale, care numai pe un telefon rootat merg.
(ex.Supersuser. Poti conecta calculatorul la telefon si poti avea internet prin telefon (phone data connection)...)
2.Cand instalezi aplicatii, ele se instaleaza in memoria telefonului.
Prin rootare le poti muta pe card pentru a elibera memorie.
3. Instalarea de "custom-rom's" (cel mai mare avantaj). Sunt o multitudine
de "custom rom's" cu care poti schimba
pana si grafica telefonului.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Buna!
Pai.Avantaje?
Poti juca niste jocuri in plus
Poti overclocka telefonul
Poti schimba sistemul de operare
Poti hackui unele aplicatii

Dezavantaje :
Pierzi Garantia
Scurtezi durata de viata a telefonului
Posibil / Probabil (daca nu il duci la cine il trebuie) ti se va strica.
Micsorezi pretul la urmatoarea vanzare
cam atat..Succes!

| Dezent a răspuns:

Daca ai root, telefonul se misca mai bine atunci cand te joci si poti folosi alte aplicatii..cum ar fi cele de hack prin care faci bani infiniti la jocuri sau alte chestii