| PringAloe a întrebat:

Care sunt consecintele incarcarii telefonului cu un incarcator fast charge (2.1A, 2.4A etc) atunci cand telefonul respectiv vine cu un incarcator original de 1.55A?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se deterioreaza durata de viata la baterie si se descarca mai repede

Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat se incarca cu curent mai mare, cu atat viata unei baterii se scurteaza mai tare.
Eu prefer sa-mi incarc bateriile cu curent mai mic, chiar daca dureaza mai mult (le las peste noapte, cu un sfert din curentul nominal de incarcare, sau chiar de la portul USB a calculatorului). Astfel, am baterii care functioneaza bine de chiar peste 10 (!) ani.

| mihai69 a răspuns:

În mod normal, niciuna. Bateria se încarcă cu cât e setat circuitul ei de încărcare.

| anonimg a răspuns:

1. Se încarcă mai repede.
2. Se poate supraîncălzi.
3. Se poate uza mai repede.
Dar orice baterie de la telefon se poate schimba. În mod normal la 2 ani trebuie schimbată o baterie pentru că începe să se descarce mai repede. La tine se va uza și mai repede.

| Frank51 a răspuns:

Daca obisnuiesti sa ti telefonul doar 2-3 ani, nu se va simti nici-o consecinta si vei ramane doar cu avantajele.