| JusTPauL a întrebat:

Care telefon e mai bun dintre: mate 20 pro, s9+, note9, oppo find x?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mate 20!
Reviuriile la mate 20 au socat lumea tehnologica.
Cica-i asa de tare ca socheaza chiar si pe cei cu iphone-ul.

| JusTPauL explică (pentru Violleta2022):

Și pe mine m-a impresionat cu reclama dar live m-a făcut să-mi schimb păreria.

| NLS a răspuns:

Mate 20 pro si Note 9 sunt apropiate prin prisma faptului ca au cele mai puternice procesoare si cipuri grafice, (si cantitati generoase de RAM), IP68, HDR10, etc

insa cei de la Huawei de fiecare data ofera mai mult decat concurenta.
Inclusiv mai putin bloatware.

Mate e putin mai usor insa are baterie mai mare.
Si vine cu Android 9 si ecran OLED.
E visul oricarui fotograf amator ce nu are DSLR-ul la el.
La Samsung senzorul de amprenta functioneaza bine, la Huawei e la superlativ. (in afara momentelor cand sunt ud pe maini, P10 Plus nu a dat gres niciodata, si a raspuns instant, spre deosebire de S7 Edge al fratelui meu.)

Sunetul pe P10Plus e mult mai calitativ decat pe S7 Edge, insa si volumul ceva mai redus.
La Mate 20 Pro nu imi prea place solutia gasita de Huawei, dar astept sa il testez in MediaMarkt

.

| JusTPauL explică (pentru NLS):

Sa zicem sa sunt apropiate, doar ca mate e bine optimizat, l-am testat în magazin și nu are rival, încarcă orice fără nici o ezitare.
Legat de baterie cred ca e singurul lucru care ma impresioneaza. 9 ore de ecran pornit în comparație cu s9+ care mai mult de 5 ore de yt nu am scos.
De camera nu știu ce sa zic. La video e comparativ cu un telefon de 2, 3 ani, pe lângă puținele fps uri pe care le oferă nu are nici stabilizare bună. Am văzut foarte multe video și pe yt și se vede clar ca imagine e întinsă pe margini, am impresia ca e ceva bug. Însă la foto pot spune ca rupe, însă sunt indecis dacă e cel mai bun, am impresia ca pixel xl e puțin mai sus chiar dacă are doar 1 cam.
Senzorul la mate are delay aproape o secunda, ținând cont ca acum e pe ecran.
Sunetul era iar destul de lăudat, la mate 20 pro, însă a fost primul lucru care ma făcut sa ma răzgândesc când l-am testat în magazin.
Efectiv s9+ nu are rival când vine vorba de sunet.
Se zice ca note 9 are cel mai bun sunet. Nici pe aproape, s9+ cand scad volumul la 70-80% întra acel efect de bass, care pe note nu apare deloc. Are același sunet tare sa zic asa, dar insesizabil ca fiind vreo diferența de volum.

| NLS a răspuns (pentru JusTPauL):

Video nu am văzut, dar la poze nu cred ca are rival.
Sunetul nu am avut ocazia sa l aud live, dar teoretic ma dezamăgește plasarea difuzorului de jos.
Sa se fi chinuit, și loc ai rău nu ar fi găsit.

Eu aștept următoarea generatie

| Bogdan70001 a răspuns:

Deci daca vrei sa-ti fac un top EXACT intre telefoanele astea ...asta este :) :
1. Mate 20 Pro
2. Oppo Find X
3. Note 9
4. S9 + (apropo S9+ este intrecut de un telefon de 1.600 lei adica Pocophone F1 :D )

Uite lista cu scorurile obtinute de fiecare https://www.antutu.com/en/ranking/rank1.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samsung Galaxy Note 9: Se încarcă repede, transfer USB rapid, multă memorie, etc
https://www.emag.ro/......DJMWZSBBM/

| MadalinG99 a răspuns:

Mate 20 pro pentru specificatii, s9 sau note 9 pentru aspect si brand.

| JusTPauL explică (pentru MadalinG99):

Oppo ca și aspect nu e ok?
Adică ecran fără margini și breton e ceva. Iar camerele alea care ies foarte rapid din telefon când pornești camera e ceva impresionant.

| PappZsoltAndras a răspuns:

Mate 20 pro= camera buna, procesor foarte bun, Android 9, etc
Note 9 = are o camera destul de decenta, procesorul este destul de bun, va primi Android 9 la sfarsitul anului (asa se spune), estetic si cum se simte in mana.
Dupa mine mate 20 pro, dar multi au deja probleme cu #GLUEGATE ( se vede o culoare mai verde la margine cand luminozitatea este scazuta de tot)

| JusTPauL explică (pentru PappZsoltAndras):

Adică pe margini la display se vede verde?
Nu se poate face nimic sa se rezolve acest gluegate?

| PappZsoltAndras a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu sunt multe cazuri de gluegate, dar daca scrii pe google gasesti persoane care au probleme cu acest lucru multi fiind youtuberi. Dupa ce am auzit, displayul pentru Huawei mate 20 pro este facut si de LG si de Samsung si cele care au aceasta problema sunt de la LG. Momentan cei care au aceasta problema nu au gasit o rezolvare.

| gulibas a răspuns:

Cel mai performant din orice punct de vedere este Mate 20 Pro dar estetic Note 9.

| JusTPauL explică (pentru gulibas):

La performanta sunt de acord cu tine. L-am testat în magazin și deschide orice instant. Însă la estetica cred ca mai degrabă oppo bate, poate chiar și la performanta, însă nu l-am testat.