| rRaDdu a întrebat:

Cat ar trebui sa las Samsung Galaxy S5 la incarcat? E nou!

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Se zice că dacă ai un telefon nou, trebuie să-l încarci de trei ori 12 ore, în timp ce este închis (power off).
Adică: când te culci, lasă-l la încărcat peste noapte, să fie închis.
Dimineața scoate-l din priză și în timpul zilei vezi să-i consumi TOATĂ bateria, ca apoi seara să-l bagi din nou la încărcat, ca și în ziua precedentă.
A treia zi faci exact la fel, iar ultima dată când îl scoți din priză, îl folosești cât vrei și când vrei. După acest ''ritual'', îl bagi la încărcat numai când este nevoie și îl încarci aprox. 2 ore și jumătate, ca de obicei. Fundiță?

| Alex_Eddy_1995 a răspuns (pentru LenoreVoldaren):

Este cea mai mare prostie! Majoritatea face asta insa nu este corect! Asa se face la bateriile din nichel adica la telefoanele care nu depasesc 100 lei... Restul au bateria Litiu-Ion si doar faci sa le formatezi bateria ceea ce il distruge sau il face mai osor vulnerabil. Telefonul trebuie lasat sa se descarce pana la 50 la suta si sa il incarci pana la 80 la suta maxim 90 niciodata altcumva. Incercati sa citi pe internet pe diferite siteuri.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

În jur de 10-12 ore.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Mai intai trebuie sa ii consumi bateria de tot, dupa aceea il lasi la incarcat pana cand iti arata ca s-a incarcat complet, nu il lasa mai mult timp in priza, cand vezi ca s-a incarcat il scoti din priza si il bagi iar cand ti s-a terminat bateria de tot. Chestia o faci de trei ori, ca sa se formateze bateria, dupa aceea poti sa il pui cand mai are baterie 5% sau 10% sau 15%, niciodata sa nu il pui cand mai are multa baterie, gen 40% sau 50% sau 70% pentru ca este posibil ca in viitor sa iti tina bateria mai putin. Funda?