| RaulMA a întrebat:

Cât costă înlocuirea ecranului la Samsung galaxy s7? Doar sticla, fără display.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ecran = display
Este facut din mai multe straturi: ecranul (display-ul) propriu-zis, touch senzorul, geamul (sticla) acoperitoare, peste care se pune folia de protectie exterioara.
Daca nu functioneaza touch-ul, si nici pe ecran nu apare imagine completa, atunci intr-adevar trebuie schimbat tot blocul de afisare, fiindca sunt foarte putini care stiu sa schimbe doar un strat.
Daca insa functioneaza, dar se vede doar ca sticla sparta, atunci mai mult ca sigur esta doar folia de sticla afectata (care se inlocuieste relativ usor).
Un bloc de display complet costa 3-500 lei + manopera, dar este posibil sa gasesti un display recuperat din alt telefon defect, care sa-l gasesti la nici jumat de pret.
Intreaba la mai multe service-uri!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O folie de sticla de calitate (care sa ofere si protectie ecranului) costa in jur de 100 lei.
Montarea trebuie facuta de unul care are mare experienta, alfel nu se va aseza ca lumea si va face basici de aer si/sau se va desprinde usor.

| RaulMA explică (pentru Bula):

Am zis sticlă nu folie.
Mi-am crepat ecranul.

| RaulMA explică (pentru Bula):

Doar sticla este spartă. functioneaza perfect, se vede tot.

| Bula a răspuns (pentru RaulMA):

Atunci cred ca doar folia de sticla (de protectie) s-a spart, a salvat ecranul (asta-i rolul foliei de PROTECTIE).

| RaulMA explică (pentru Bula):

Nu am folie de sticlă..Sticla ecranului, atata. Aia ma intereseaza cat costa.

| Bula a răspuns (pentru RaulMA):

Folia de sticla este deasupra sticlei ecranului.
Daca sticla ecranului s-ar fi spart, ecranul nu ar mai functiona (touch-ul).
Ai grija, ca pentru cei de la service e mai convenabil sa schimbe intreg ansamblul de ecran, fiindca e mai usor si castiga mai mult cu el!

| RaulMA explică (pentru Bula):

Aaa,multumesc frumos.

| Bula a răspuns (pentru RaulMA):

Ecran = display
Este facut din mai multe straturi: ecranul (display-ul) propriu-zis, touch senzorul, geamul (sticla) acoperitoare, peste care se pune folia de protectie exterioara.
Daca nu functioneaza touch-ul, si nici pe ecran nu apare imagine completa, atunci intr-adevar trebuie schimbat tot blocul de afisare, fiindca sunt foarte putini care stiu sa schimbe doar un strat.
Daca insa functioneaza, dar se vede doar ca sticla sparta, atunci mai mult ca sigur esta doar folia de sticla afectata (care se inlocuieste relativ usor).
Un bloc de display complet costa 3-500 lei + manopera, dar este posibil sa gasesti un display recuperat din alt telefon defect, care sa-l gasesti la nici jumat de pret.
Intreaba la mai multe service-uri!