| raul9595 a întrebat:

Cat timp trebuie sa las telefonul Vodafon smart 4 mini la incarcat daca este nou?

Răspuns Câştigător
| iamSeBy a răspuns:

Bateriile actuale nu mai sunt ca alea dinainte care trebuiau formatate timp de 3 incarcari sa il tii cel putin 12 ore.
In jur de 3 ore cel putin, sau pana iti arata el ca e incarcat si poti deconecta incarcatorul. Asta se intampla in general dupa 2 ore jumate - 3 ore. Depinde si de incarcator (am un incarcator de 500mAm care incarca telefonul in vreo 4-5 ore si unul de 1000mAm care il incarca in vreo 2 orejumate, aproape 3).
Important e sa astepti pana te anunta el ca trebuie sa il incarci (in general dupa ce coboara sub 20% bateria) si sa il tii pana la ful ca altfel se duce in timp. Si sa nu il folosesti prea intens cat timp e la incarcat (adica nu mai mult de mesaje sau apeluri scurte) ca se incinge destul de tare.
Eu asa am facut si m-a tinut bateria 2 ani ca la inceput, apoi a inceput sa mai scada din durata de functionare (de la o zi jumate-2 cu intrat pe net si jucat pana la 1zi-una jumate cu acelasi jucat si intrat pe net).
Sper sa funda happy

1 răspuns:
| mikico a răspuns:

12 h dar sa fie inchis, ildeschizi folosesti toata bateriea il pui iar la incarcat inchis, repezi operaziunea de 3 ori succes (sa n-ul lasi mai putin de 12 h, mai mult da)