| Pop_Andrei_2000 a întrebat:

Caut telefon, parere xiaomi, Huawei sau Motorola?

15 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie imi plac Huawei, rezista in timp si se misca foarte bine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai zice si despre ce buget discutam, ce vrei de la el, ce experienta ai cu ROM-urile custom, poate-poate mai vorbim. Asa, din scurt, as baga si eu un Xiaomi sau un Realme.

| Catrice a răspuns:

Nașpa.
Câh și mai nașpa.

| NLS a răspuns:

Ce buget maxim ai?

Detin un Huawei putin mai vechi (P10 Plus), inca merge brici, dar modelele noi parca nu ma atrag (desi nu ma incomodeaza foarte mult lipsa serviciilor google).

La P40 Pro ma nemultumeste putin bateria, orificiul imens pentru camera de selfie plus ace senzor de adancime, marginile curbate, etc
Insa recunosc ca face poze trasnet.

Am cumparat de un an un telefon ieftin Xiaomi pentru cineva din familie... Redmi 9, RAM 3GB, 64 stocare
de care sunt multumit, la ce pret a avut isi face treaba foarte bine.

Iar pentru mine am luat ca telefon secundar, un Redmi 9T cu 4GB RAM, 128 GB stocare

Daca vrei mai multa performanta pe partea de foto, iti recomand Redmi Note 10 Pro, daca ai buget pentru el, desigur.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_10_pro-10662.php

Tine cont ca orice Xiaomi ti-ai lua, e indicat sa il cureti de bloatware (aplicatii inutile, marca Xiaomi, Android, Google, si altii).

Operatia este foarte simpla, daca te intereseaza, imi poti scrie in privat.
Gasesti pasii si si aplicatiile pentru dezactivat si pe net, dar eu am sintetizat toate informatiile, ce face fiecare aplicatie, de ce trebuie sa ramana, sau de ce trebuie eliminata
(nu toate de la Xiaomi trebuie dezinstalate, unele trebuie obligatoriu sa ramana, pentru buna functionare a telefonului).

| RobertMoon a răspuns:

Xiaomi. Nu am avut niciodata, dar cunosc persoane care sunt multumite, iar in plus am citit si recenzii pozitive pe internet. Singurul minus este ca se depreciaza mult pretul in cazul in care ai vrea sa-l vinzi candva. Huawei erau bune pe cand faceau telefoane cu android, dar acum au sistem propriu care este nasol, iar Motorola nu este de luat in seama momentan.

| Skarr a răspuns:

Eu am avut și Huawei și Xiaomi. Și am stat pe un Motorola un pic. Nu recomand sa iei Motorola. Nu sunt așa bune. In rest Huawei și Xiaomi sunt bune dar din câte știu Huawei nu mai are servicii google de la p30 pro. Deci nu prea merita. Nu mai au servicii google adică google, google maps, play store, YouTube etc. Deci rămâne Xiaomi. Am avut unul ieftin 1 an care a fost ok și acum mi am luat Redmi note 10 pro. Care Redmi e un fel de sub companie Xiaomi doar că au telefoane mai de buget. Și pot sa zic că Intr o săptămână cât l am avut. E printre cele mai bune la prețul asta. Părerea mea. Camera mai ales modul de 108 mpx face poze foarte frumoase. In anumite situații prefer sa folosesc telefonul in locul camerei foto pe care o am pentru că prinde mai multe detalii in distanta. Sunetul e foarte bun. Are 2 difuzoare. 1 sus și 1 jos care se aud mai tare si clar decât mă asteptam și mi place ca sunt 2 pentru că e stereo. Baterie mare de 5000mAh care ține mult, încărcare la 33w și ecran Full HD Amoled 120hz care iar se vede foarte frumos.

Daca vrei ceva mai bun și ai un buget mai mare. Xiaomi mi 11 e printre cele mai bune. Bafta

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Din cate stiu eu, Redmi nu e o subcompanie, cu un brand, o serie.
La fel cum Samsung are seriile A, J, M, S si Note, etc, Xiaomi au Redmi, Kxx, Mi
(si Poco, dar acum Poco a devenit o companie independenta).

| Skarr a răspuns (pentru NLS):

Sub brand voiam sa zic. Redmi e un sub brand deținut de Xiaomi. Greșeală mea

| sunmetal11 a răspuns:

Eu mi-am achizitionat recent iHunt S 21 plus de pe site-ul lor si sunt foarte multumita de el! ti-l recomand

| zzexu a răspuns:

Pentru performanță și buget îți recomand Xiaomi... dar pentru poze (cameră) îți recomand Huawei!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru zzexu):

... sau Xiaomi cu Google Camera. happy
P.S. Daca ti-arat ce poze am tras cu Mi 10T Pro-ul, de cele mai multe ori pe manual sau cu Google Camera, plingi un pic. happy
P.S. 2 A nu se intelege ca nu sunt de acord ca Huawei alea de top au camere de pici jos!winking

| zzexu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma refeream de buget mai mic... nu mi10t...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru zzexu):

Pai daca nu zici CE BUGET, vrei sa ghicim? Uite, de curand am avut pe mina vreo 2 luni un Realme 8 5G. Pentru 1000 RON, e un telefon foarte ok.

| user609 a răspuns:

Recomand Nova 5T

| Pop_Andrei_2000 explică:

Ma tot gandesc intre un Huawei P Smart
Xiaomi redmi 9t cel cu 128 gb
si Motorola G30