Întrebare recomandată | iintunericul a întrebat:

Ce anti-virus folositi pe telefon?

25 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Bună
Cred că majoritatea din noi folosesc AVG AntiVirus.

| Ronnix a răspuns:

AVG AntiVirus.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Telefonul meu nu poate d-astea.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu folosi nici unul! Iti zic ca programator, ca doar sa iei programele ce le vezi ca sunt populare si nu vin cu "ads" e tot ce trebuie sa instalezi si nu vei avea virusi!

| iintunericul explică (pentru KhludCiprian):

Nu inteleg raspunsu tau ai putea fi mai explicid?

| KhludCiprian a răspuns (pentru iintunericul):

Da, voi incerca.
Pe scurt sunt doua modele (majore) de securitate, unul numit: - White List (lista de lucruri "albe", acceptate ca fiind bune)
si celalalt:
- Black List (lista de lucruri "negre", acceptate ca fiind rele). Antivirusii actioneaza impotriva black-list-ului: troieni, virusi, adware, etc.

In viata reala White List este mai sigur decat Black List. Adica: daca vei conduce o masina cu viteza mica ai sansa mai mica de accident, si chiar cand apare, sansa e mica sa moara cineva decat sa mergi cu viteza mare si sa depinzi de airbag/centura de siguranta (ce ar fi black listul).

Pe telefoane white-list-ul ar fi: aplicatii bune, ce de obicei sunt aplicatiile populare de care toti vorbesc: Angry Birds sau EverNote. Daca te opresti doar la ele, NU ai nevoie de antivirus.

Insa antivirusii lucreaza exact ca un black list, si mai rau e ca sunt antivirusi ce nu-s antivirusi, adica iti instaleaza o aplicatie ce nu face absolut nimic util.

Daca nu stii ce e sigur, exista de exemplu Web-of-Trust (extensie pentru Firefox sau Chrome) ce iti va spune ce situri sunt "albe".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel pe care l-am primit la telefon...desi nu ajuta cu mare lucru...sa fie

| Cosminovici18 a răspuns:

Bitdefender Mobile Security este disponibil la: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bitdefender.security și poate fi testat gratuit pentru 14 zile.

| AlexL28 a răspuns:

AVG, dar in general nu ai de unde avea virusi pe tel daca descarci doar aplicatii populare, dar daca ai un telefon mai performant nu te incurca cu nimic fiindca nu vei simti ca mananca din resurse

| diaac a răspuns:

Antivirus Free (pentru Android).
Nu stiu ce sa-ti zic de el, nu mi-a gasit niciodata vreun virus dar nici eu nu prea descarc aplicatii, iar pe net intru pe site-uri pe care le stiu si sunt sigure.

Răspuns utilizator avertizat
| RobertFHC a răspuns:

AVG, dar nu prea ai cum sa ai virusi. ca toata lumea downloadeaza aplicatii populare.

| SilviaStefan a răspuns:

Norton

| ovdiuc a răspuns:

Avast

| AlinMarian95 a răspuns:

Nu folosesc! Am un smartphone cu android de aproximativ 1 an dar nu am intampinat probleme cu virusii.

| ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara a răspuns:

De ce as avea nevoie de antivirus? Ocupa ram degeaba... Daca pateste ceva il resoftez, ii mai simplu

| BlondYAlex a răspuns:

Bitdefender Mobile Security big grin

| Dariaxoxo16love a răspuns:

CM Security. E foarte bun!

| Androoshkey a răspuns:

Intr-un fel MagazinPlay, nu ia de pe site-uri straine.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Androoshkey):

Da tot are virusi, stai linisit

| catalina1238 a răspuns:

Nici unul, cate o data, antivirusele, pot provoca "virusi" desi sunt "anti". Cateodata aintivirusele, pot ocupa memoria. Asa mi s-a intamplat mie. Dar daca vrei un antivirus ii bun; Avg sau Norton.

| HOspeeOH a răspuns:

B antivirus big grin

| AdinaDenisia a răspuns:

Eu am avg si imi merge foarte bine...

| d3 a răspuns:

AVG Antivirus. E chiar bun sa stii pe asta il am si pe calculator

| NoFuck a răspuns:

Clean Master.