| Alexandru390 a întrebat:

Ce ați alege dintre :
1. iPhone 7
2. Huawei Nova 5T
3. Xiaomi Redmi Note 9 Pro
4. Xiaomi Redmi Note 8 Pro
5. Motorola Moto G9 Plus
6. Motorola G 5G Plus
7. Allview Soul X6 Xtreme
8. Motorola One Zoom
9. Huawei P40 Lite 5G
10. OPPO Reno4 Lite

Vă rog spuneți mi și motivul pentru care l-ați ales? Ma interesează cel mai performant, bun la poze, baterie ce ține, material dur, rapid și frumos ca design.
Toate acestea mi se pare că le are iPhone 7 dar e cam mic și poate unul dintre cele enumerate mai sus poate să îl înlocuiască. Cam greu dar poate...

Mulțumesc!

24 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

3. Glumesti cu iPhone 7, serios. De ce alegerea mea e 3? Android 10, baterie mare cu fast charging 30W, camere excelente pentru pret, procesor decent, display bun. https://www.notebookcheck.net/......222.0.html

| Sofer a răspuns:

Eu am optat pentru un Huawei p Smart z. Bateria ma tine destul de bine și sunt mulțumit.

| Alexandru390 explică (pentru Sofer):

Să ști că în prezent am p smart z. Dar vreau să îl schimb. De când i-am făcut update la EMUI 10. Nu se mai mișcă la fel de bine, am freez screen câteodată. Și mult lag in aplicații. Poate e doar la al meu. Habar n-am. La alții am auzit ca se mișcă bine. Totuși baterie chiar tine. Și chiar dacă nu are fast charging. Tot se încarcă rapid

| siriusblack98 a răspuns:

Huawei Nova 5T. Pur si simplu am telefonul si stiu ce poate. Cu Allview nu am avut o experienta placuta. Motorola nu sunt cunoscute ca si telefoane de calitate. Iphone 7 nu isi justifica pretul, bateria este o gluma proasta iar ecranul e cat butonul de enter de la tastatura mea. Bataia in cazul de fata ar fi intre Huawei Nova 5T si Xiaomi Redmi Note 9 Pro pentru ca sunt aproape identice ca si specificatii/pret. Dar cum pe mine Huawei nu m-a dezamagit niciodata la raport calitate-pret, aleg Huawei. Zic sa elimini si p40 lite din cauza ca nu are suport Google.

| Alexandru390 explică (pentru siriusblack98):

Hm... Chiar e bun Nova 5T. Are același procesor ca și Huawei p30pro. Și îmi place cum se comportă în jocuri. Mulțumesc mult pentru ajutor. Mai aștept puțin să văd și alte opinii. Mulțumesc mult!

| Furnicuta000 a răspuns:

Iphone 7 si baterie buna? Sunt 2 lucruri care nu au nimic in comun laughing
Iphone 7 e depasit, a devenit popular acum pentru ca astia au mai scazut pretul si a tabarat lumea pe el. Daca iti luat un iphone 11 sau 12 mai ziceam
Huawei Nova 5T pare cea mai buna idee, dar nu te astepta sa te tina bateria o vesnicie. O zi te tine fara probleme. In plus avantajul e ca se incarca foarte repede.
P40 Lite e frumos, face poze bune, tine bateria dar de ce sa te complici cu App Gallery si ce mai au ei pe acolo, nu vrei un telefon pe care sa poti accesa normal toate aplicatiile de la Google?
Allview...cine isi mai cumpara Alview?
Motorola e ok dar atat.
Xiaomi merita dar nu sunt telefoane care sa reziste prea mult.
As mai adauga si Samsung A71, pe acelasi loc cu Nova 5T

| Alexandru390 explică (pentru Furnicuta000):

Ok. Mulțumesc pentru opinie! Am in prezent Huawei(p smart z) și vreau să îl schimb urgent. De când i-am făcut update la EMUI 10 se comporta groaznic. Se mișcă extrem de greu și nici în unele aplicații nu mai merge. M-am dat înapoi pe emui 9 dar din ora în ora mă tot pune să îi fac update. Sper că cu nova 5T nu va fi la fel. Totuși, nova 5T a fost ultimul telefonul cu servicii google.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Alexandru390):

Daca il iei de la eMAG poti sa il returnezi in maxim 30 zile daca nu iti place si primesti banii inapoi deci nu pierzi nimic. Dar in perioada asta dureaza cam 2 saptamani sa primesti comanda

| Alexandru390 explică (pentru Furnicuta000):

Ok. Mulțumesc că mai informat cu opțiunea aceasta. În caz că nu îmi place ceva la el...
:-)

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Eu unul nu mi-aș lua iPhone, mai ales 7, fiindcă este deja un model învechit și în afară de aspect nu excelează la niciun capitol.
Ce îți recomand este ca telefonul să aibă cameră ultrawide (care este foarte utilă când vrei să faci o poză de grup să îi prinzi pe toți în cadru, să pozezi un peisaj larg ori o clădire istorică mai mare) și fast charging să nu mai stai cu orele să se încarce.
Mă cam enervează design-ul telefoanelor noi cu acele camere în formă de plită de aragaz, din 4 doar 2 camere sunt efectiv utile.
Poate găsești ceva pe gustul tău, aș evita Huawei pentru că nu au servicii Google iar oferta lor de aplicații nu se compară cu cele din Playstore.

| Alexandru390 explică (pentru Nilsson):

Ok! Mulțumesc mult de opinie! Am inclus iphone 7 în listă deoarece un prieten de-al meu și l-a luat recent și mi-a plăcut foarte mult. Dar bateria se descărca repede dar în jocuri era foarte bun. Dar se încălzea extrem de tare.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu dintre toate as merge pe Motorola G 5G plus pentru ca are procesor foarte bun (gasit si in oneplus Nord, Pixel 5, etc), baterie mare, 5g, ecran 90hz, Android relativ stock si varianta de 128gb are si 6gb ram.
Allview as scuate din discutie. Huawei Nova 5T are deja un an de cand e pe piata si cred ca o ramas la Android 10 si atat, iphone 7 e vechi rau, p40 lite 5g nu are google store.

| Alexandru390 explică (pentru ClaudiuM1997):

E o alegere foarte bună! Îmi place că Motorola are un software simplu și extrem de rapid. Nu există probleme pe el. Dar e extrem de mare. Mulți sunt de acord cu telefoanele mari. Pana îl cumpără. Eu am avut un telefon cu 6.7 inch. Cam așa. Și e foarte greu de întreținut. Nici în buzunar nu îmi încăpea. Aveam și husa pe el.
Dar rămâne o alegere considerabilă. Și eu sunt fan moto;-)
Și nu îmi vine sa cred că one macro e mai bun decât o smart z
Dar nu mai contează...

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Alexandru390):

Daca cauti ceva mai mic si premium, Vezi pixel 4a. Si-o luat o amica. Are doar 5.8 inch ecranul, 128gb si 6gb ram, snapdragon 730 si una dintre cele mai bune camere foto ce bate majoritatea telefoanelor de 3000 lei.

| NoisyLight a răspuns:

Nuci unul. Mi-aș lua un Sony.

| Alexandru390 explică (pentru NoisyLight):

Și Sony ar fi o opțiune. Au difuzoare bune și material dur. Dar pun procesoare cam slabe la banii pe care ii cer. Și nu știu sistemul și performanțele lui. Dar rămâne o opțiune. Mulțumesc de opinie!

| kb9 a răspuns:

3. Xiaomi Redmi Note 9 Pro
E jumatate din pretul unui iphone, dar la fel de bun, poate chiar mai bun si poate fi folosit pe post de telecomanda.

| Alexandru390 explică (pentru kb9):

Și asta e o alegere foarte bună. Doar că nu pot înțelege de ce procesorul lui note 8 pro este puțin mai bun decât al lui note 9 pro. Se poate observa în gameplay urile cu asphalt 9. Pe note 8 pro, efectele sunt mai vizibile și motion blur își face apariția

| Cosmin89321 a răspuns:

Pentru toti prostii care zic ca iphonurile sunt de **** si sunt prea scumpe, iphone 6 inca este bun dupa atatia ani! Un Android dupa atatia ani abia mai porneste!

| DoctorOtker22 a răspuns:

Huawei Nova 5T procesoru neasteptat de bun pentru pretul care îl are..De asemenea si xiaomi redmi 8 pro are un procesor excelent si racire pe lichid buna. Dar îti recomand Huawei cu incredere.Si xiaomi e o alegere buna la un pret foarte bun dar se foloseste un fel de plastic la capac care arata chiar ok in opinia mea.In concluzie îti recomand Huawei are si un procesor putin mai bun ca xiaomi.

| Alexandru390 explică (pentru DoctorOtker22):

E chiar bun Nova 5T. Are același procesor ca si p30Pro
Și doar 1000 de lei pe altex.

| Titan123 a răspuns:

Care e mai scump, acela e mai bun

| Alexandru390 explică (pentru Titan123):

Nu e chiar așa, să știi. Poți fi unele diferențe la specificații...
Procesorul, tipul display-ului, materialul din care este făcut, etc.