| DanuTzCarbon a întrebat:

Ce ati alege dintre Samsung Galaxy mini 2 S6500 si Samsung Galaxy Young S6310?

16 răspunsuri:
| HardCore7750 a răspuns:

Multi zic Mini 2, dar nici macar nu sau uitat la specificatiile lui young, eu zic ca young
ce e diferit la cele 2 telefoane sunt:
Mini 2: 16 milioane de culori
Young: 256 mii de culori
Mini 2: 800 Mhz procesor
Young: 1 Ghz procesor
Mini 2: 512 Mb RAM
Young: 768 Mb RAM
Mini 2: suporta 32 GB card
Young: suporta 64 GB card
Young e mai nou si mai ieftin ca Mini 2
Concluzia e ca Young e mai bun

| DanuTzCarbon explică (pentru HardCore7750):

Am Mini 2 si sunt multumit de el. Eu zic ca e mai bun deoarece are procesor grafic Adreno care suporta jocurile 3D, HD precum NFS Most Wanted 2012. De asemenea cu putin cap am facut OC la 1.2 Ghz, si am android Jelly Bean 4.2.2 (Cyanogenmod 10.1), evident si Root. Pe scurt Mini 2 se inclina spre gaming decent, iar Young spre Multitasking.

| HardCore7750 a răspuns (pentru DanuTzCarbon):

Ambele au aceleasi procesoare grafice, un pic mai bun Mini, dar plus ca are mai multi rami
Si ma uimeste cum ai reusit sa ii faci OC de la 800 mhz la 1.2 Ghz, inseamna ca pe young poti sa ii duci la 1.4 ghz, eu zic ca ambele sunt pentru gaming, doar ca young e mai nou

| HardCore7750 a răspuns (pentru DanuTzCarbon):

Nu ai cum sa ii faci update la android la 4.2.2, poate unul neoficial

| DanuTzCarbon explică (pentru HardCore7750):

Am citt pe GSM Arena, la Mni 2 GPU Adreno 205 iar la S6310 nu specifica... Deci nu are. OC suporta undeva la 1296 Mhz... Dar din motive de securitate Cyanogenmod nu ma lasa mai mult de 1190 Mhz. Update oficial evident nu este. Cam asta este Cyanogenmod 10.1 (nici el nu e complet, dar e stabil si functioneaza majoritatea functiilor).

| HardCore7750 a răspuns (pentru DanuTzCarbon):

Il strici asa, ma mir cum nu a luat foc, se incalzeste tare?

| DanuTzCarbon explică (pentru HardCore7750):

De cand ma joc cu el, fac hard multitasking, inca nu am depasit 40° C. Se mentine in StandBy undeva la 20-25°C. Acum si de la fiecare raspuns pentru tine vorbeam de pe telefon, iar acum am 25, 2°C cu muzica pornita. Cyanogenmod vine cu setarea CPU-lui instalata, nu imi trebuie o aplicatie 3d party.

Oricum are si securitate. Este setat ONDEMAND, adica se foloseste capacitatea maxima a procesorului numai cand e nevoie. La 42°C, ma anunta de temperatura exagerata, iar daca nu bag de seama la 45°C isi da restart si blocheaza ecranul pana la 35°C cu drept de primire apel (scrie cineva pe XDA).

| maryusmono a răspuns:

Cu siguranta Galaxy mini doi. Judecand dupa numeroasele comparatii dintre cele doua telefoane si dupa specificatiile lor, clar mini doi este mai bun. Convinge-te singur http://bit.ly/109Lc1x

| DanuTzCarbon explică (pentru maryusmono):

Sa nu iti fie o confuzie... ma refer la varianta S6310, varianta scoasa acum doua luni de zile. Varianta veche e clar depasita.

Răspuns utilizator avertizat
| DanuTzCarbon explică:

In caz ca nu v-ati dat seama... ma referam la Samsung Galaxy Young cel aparut acum in februarie nu ala vechi.
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_young_s6310-5280.php

| Adelin89 a răspuns:

Mini 2

| AnastasescuF a răspuns:

Mini 2

Răspuns utilizator avertizat
| george_3250 a răspuns:

Samsung galaxy mini 2

| Bastea a răspuns:

Mini 2