| Angel977 a întrebat:

Ce ați alege dintre Xiaomi note 10 pro și iPhone 7 plus sau iPhone 8 plus? Vreau să știu ce ați alege voi și de ce?

Răspuns Câştigător
| Krux a răspuns:

Eu am iPhone 8 plus deja de mult timp, (e fosila) dar inca primeste update-uri la software, inclusiv ultima versiune iOS 16.5 si va mai avea suport pentru asta ani buni. Nu are probleme de software, bateria tine bine, e un telefon ideal, in schimb e putin cam sensibil - al meu are si spatele si ecranul crapat, deci iti va trebui husa din prima zi si totodata nu iti poti pirata aplicatii de genul YT Vanced sa scapi de reclame. Fosilele de genul Xiaomi, Huawei, Oppo (si prin asta ma refer la modelele mai vechi) nu mai primesc update uri de software, securitate etc. inca din primele luni de lansare si incep incet incet sa iti apara probleme, sa se blocheze in meniu si tot asa. Ori iti iei un telefon android mid-range sau mai scump, care o sa te tina bine, ori ia-ti iphone, sunt telefoane foarte bune si mergi la sigur. (recomand flip.ro, de acolo l-am luat si eu destul de ieftin si a fost nou nout, cu o zgarietura foarte fina in coltul telefonului, dar insesizabil)

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Toate-s niște vechituri, oricând pot crăpa definitiv. Deci niciunul!

| NLS a răspuns:

Probabil te referi la Redmi Note 10 Pro?

Nu as alege niciunul dintre cele 3, ci alt model cu Android, cel mai probabil de la Realme sau OnePlus.
(sau Xiaomi, Huawei, Oppo, Vivo).

Detin un realme GT2 Pro, si azi noapte am comandat un realme 9 Pro+, era la oferta.
Gasesc eu cui sa-l cadorisesc in familie.

Eu nu obisnuiesc sa iau decat aparate cu procesor din clasa medie, si daca se poate, cu un proces de fabricatie cat mai nou (putini nm).
Bateria trebuie sa aiba minim 4500mAh.
Si camera foto sa aiba senzor 1/1.56 sau mai mare (pentru asta, numarul de dupa / trebuie sa fie mai mic decat 1.56).
Bineinteles, conteaza putin si numarul de MP corelat cu marimea senzorului, caci impreuna dau marimea celulei fotosensibile ("pixelii" senzorului).
Procesorul de pe Redmi-ul propus de tine nu e chiar mediu, astfel ca nu face obiectul alegerilor mele.
Iar iPhone-urile acelea, desi telefoane foarte bune la vremea lor, au actualmente 2 handicapuri:
Detin atat o uzura morala, cat si un hardware usor depasit.
Daca ti-as recomanda tie ceva dintre cele 3, atunci foarte probabil ar fi iPhone 8, daca e nou, si daca doresti stabilitate.

Daca nu sunt noi, cauta un aparat Android cu procesor Snapdragon 778, 870, etc.
Sau cu MediaTek Dimensity 920, 1020, 1030...

| alexandru3107 a răspuns:

Xiaomi Note 10 Pro. Ecranul e mai mare, telefonul e mai usor de manevrat si beneficiezi de un spatiu de stocare mai larg.