| Smmo a întrebat:

Ce avantaje/dezavantaje sunt in a cumpara un telefon de la eMAG sau din alte magazine (nu sh/reconditionate) fata de firmele de telefonie? Ati avut probleme cu telefonul cei care nu ati cumparat de la firme de telefonie legate de garantie, service, soft...? Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar pentru inițiator : am cumpărat vreo 8 telefoane din mediagalaxy/altex in pararel în decursul a vreo 7 ani. Unele le-am vândut pentru ca am cumpărat altele, apoi in casa mai am doua telefoane cumpărate în urma cu 4 ani pe care nu le-am vândut. Dar folosesc în alte activități. Sunt funcționale, de altfel. Telefonul de pe care scriu acum are 2 ani si jumătate de la achiziție. Un telefon cumpărat online. Cu nici un telefon cumpărat din mediagalaxy/altex nu am avut probleme. Nici soft, nici nimic altceva. Am și grija de ele, ca fapt divers.

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

De obicei fug de companiile de telefonie. Dar în prezent am un telefon de la Orange; nu și-au băgat nasul deloc în el (nicio aplicație de la ei, niciun logo la pornire sau oprire, absolut nimic).

| Lioana a răspuns:

Nu mai cumpar demult telefoane de la firme de telefonie. Au 2 mari dezavantaje. Iti fac abonament, ceea ce e mai dezavantajos decat prepay-ul (pentru mine) si codeaza telefoanele in reteaua lor de nu le mai poti folosi in alte retele fara decodare.
Sunt foarte ok telefoanele vândute de eMag. Nu am avut probleme cu ele in perioada de garantie si mult dupa expirarea ei.

| sammie a răspuns:

Dezavantajele sunt ca la eMAG costă mai mult decât la alte magazine.

| UserRo10 a răspuns (pentru sammie):

Asta e buna. Orice telefon de pe Emag e ai ieftin fata de Orange, Vodafone, etc.

| suntserios a răspuns (pentru sammie):

Eee hai
Emag vinde telefoane si cu 1000 lei mai ieftin

| sammie a răspuns (pentru UserRo10):

Doar unele...

| sammie a răspuns (pentru UserRo10):

Eu vorbesc mai scump decât la Altex etc. Nu Orange sau Vodafone...

| UserRo10 a răspuns (pentru sammie):

Omul a zis clar fata de firmele de telefonie

| anonim_4396 a răspuns (pentru sammie):

Eu de la altex online am cumpărat telefon cu 1250 lei în 2021, ce eMAG vindea vindea cu 1500 lei. Adevărat ca a fost promoție, dar mai târziu ( chiar si azi) același telefon prin partener eMAG este vândut cu 2200. Cică prețul scade când telefonul devine vechi pe piață pentru ca apar altele noi și restul se ieftinește. Minciuni. Când am cumpărat telefon pentru mama, un Motorola moto g32, costa în altex exact cât costa pe eMAG. Doar ca eMAG, ghici ce: trebuia plătită și taxa pentru transport. Am doua magazine altex în oraș, plus un mediagalaxy ( care aparține tot de altex) si nu stau după livrarea eMAG și curierii de cacao care livrează când vor ei.

Când am cumpărat TV nou, la fel : prețul era identic cu cel din Altex. Asa ca fie mergeam sa îl iau direct din magazin, fie îl comandam online de la mediagalaxy/altex și aveam transport gratuit, fie comandam de pe eMAG cu taxa de transport. Așa că am mers direct în magazin și am cumpărat.

Si crede-ma ca nu ai sa găsești nicio o diferență prea mare fata de altex- eMAG. Poate pe eMAG mai scump decât altex, poate flanco mai scump decât altex,, dar altex mereu va avea ieftin. Nu zic iei "găsești în alta parte mai ieftin, oferim înapoi de 2x diferența"? Nu ai sa găsești niciodată asta. Ori preturi egale, ori pe eMAG cu vreo 50 lei mai mult. De pe eMAG nu am cumpărat niciodată telefon pentru ca nu vad rentabil achiziția de acolo.

| SingleForOne a răspuns:

Dezavantaje, din ce am avut experiență și am auzit, sunt printre altele:
- ți se oferă un fake sau cel puțin alterat într-un fel
- cazuri rare în care poți să aștepți săptămâni bune sau 1-2 luni
- posibil să ai dificultate în a folosi garanția, în care fie eMag, fie producătorul să-și paseze vina și responsabilitățile

| UserRo10 a răspuns:

Cand cumperi direct de la Orange de obicei ai custom firmware si esti invadat si de aplicatii pe care nu le poti dezinstala ale operatorului.
Cand iei de la Emag, Altex, etc iei telefonul asa cum l-a scos fabrica si ai softul normal
In orice magazin primesti garantie