| fataciocolata a întrebat:

Ce avantaje si dezavantaje are telefonul Nokia lumia 520? cel care imi spune cele mai multe primeste funda! multumesc mult!

7 răspunsuri:
| TOOL a răspuns:

Avantaje :
Are o baterie destul de ok
Un procesor dual-Core 1Ghz
E usor de manevrat
Dezavantaje:
Nu are ca sistem de operare android
Camera e de 5
Si daca scapi de ex telefonul risti sa nu-l mai ai.

| radioactive00 a răspuns:

Nu am de gând sa iti spun detalii tehnice, ci doar ce am observat eu, de 7 luni de cand îl am.

Avantajele sunt că e usor de manevrat, are memorie relativ mare si bateria te lasa repede doar daca asculti muzica pe el, dar poti sa îl pui sa economiseasca bateria cand esti la scoală. Alt avantaj vizibil este ecranul, care e cam cat al unui S2. Telefonul e ușor și nu foarte gros, ceea ce mi se pare foarte okey pentru o fată. Am mai observat că merge repede, nu se blochează si Microsoft are grija sa te avertizeze in fata site urilor cu virusi.

Dezavantaje : ecranul e fragil, deci daca ai obiceiul sa scapi telefonul ai grija! ( spun din experienta ) Jocurile nu sunt la fel de variate si performante ca pe android. La început, durează mult pana se deschide telefonul atunci cand e descărcat si conectezi încărcătorul, dar asta se remediază pe parcurs. Nu poti schimba fundalul de la Whatsapp. Cablul USB are cerinte minime de Windows 7, nu îl poti folosi in XP sau ceva mai slab.

S-ar putea sa apară o eroare, care sa blocheze downloadul de aplicatii si primirea de notificari de la Whatsapp si altele asemănătoare, fapt pentru care exista mai multe solutii, prima le care ar trebui sa o încerci este sa modifici data si ora, apoi sa restartezi telefonul. Altele se mai găsesc pe internet.

Cel mai mare dezavantaj este ca te vei obisnui greu cu Windows 8, si s-ar putea sa te exaspereze ca aplicatiile de pe android apar greu pe sistemul acesta, mai ales că toti au androiduri si WP8 e ceva mai slab ca design si aspect in general, dar asta sta la latitudinea fiecăruia.

| radioactive00 a răspuns:

@TheTimeKiller, nu e adevărat, se pot seta ringtonuri si se poate descarca muzica direct pe telefon, cu aplicatia "Music + Ringtones "

| CatalinSiAtat a răspuns:

Avantaje: -Un pret accesibil.
-O camera performanta
- Un procesor destul de mare Dual-Core 1Ghz
-Windows 8.1
- Este aparut recent
- O baterie ok.

Dezavantaje: -Nu are camera secundara
- Nu are blitz.

Sper ca ti-am fost de folos. :*

| TheTimeKiller a răspuns (pentru CatalinSiAtat):

Mai are cateva dezavantaje :
- Windows store(locul de unde downloadezi aplicatii) nu are prea multe jocuri, ca pe android
-camera nu e performanta e de 5, in lumina soarelui face poze bune, dar nu are blitz
-nu poti pune tonuri de apel (de exemplu melodiile nu le poti pune ca ton de apel), dar poti asculta muzica big grin
Avantaj :
difuzorul care se aude destul de tare, desi eu cred ca numai t*ganii asculta melodii la difuzor, ci nu in casti.

Sincer, nu va prea multe avantaje la acest model, sistemul de operare este plictisitor fata de android caruia ii poti face multe customizari sa-l faci sa arate cum vrei tu.
Mai bine astepti si iti iei un android (s3, Nexus 4, HTC ONE X, astea sunt modele mai ieftine si bune la mana a 2-a) sau un iphone 4 gasesti la 450 lei pe OLX, tocmai big grin, tot or sa fie mai bune ca windows phone (momentan, pentru ca o sa se dezvolte, dar nu cu lumia 520 pentru ca pe ala o sa-ti sacadeze aplicatiile cand or sa inceapa sa apara).

| TheTimeKiller a răspuns (pentru CatalinSiAtat):

Apropo, imi cer scuze ca am raspuns in continuarea raspunsului tau, dar am simtit nevoia sa mai adaug si sa corectez ceea ce ai spus tu. Procesorul nu e mare deloc happy daca ar fi pe un android ar sacada ca naiba.

| Sebastian_Ionescu_1994 a răspuns:

Poate e mai plictisitor ca andoidul, dar nu sacadeaza la fel ca si el, sa vezi ce sacadeaza s3 sau s2..., eu sincer sunt multumit de lumia 520, imi place cel mai mult ca il pot sincroniza cu leptopul ( daca ai si pe laptop win 8 )winking in rest. se merita sa-l cumperi big grin