| Mark2012012 a întrebat:

Ce componente PC imi recomandati pentru un calculator care sa suporte programele si jocurile de ultima genaratie? Adica as dori sa imi spuneti ce placa de baza, procesor, placa video, memorie ram, hard disk imi recomandati.

Răspuns Câştigător
| maxb a răspuns:

Mai intai ai nevoie de un buget.Ca idee un PC de gaming este vreo 3000 RON:

Intel Core i5 4th Generation
NVIDIA GeForce GTX 760
Crosair 2 placute a cate 4 GB.
HDD Seagate Barracuda 1 TB
Si sursa 600 W preferabil Crosair.

Aici nu ti-am zis cea mai buna configuratie in acest bani ci doar orientativ.

Cel mai bine intrebi aici:

http://www.mygarage.ro/

Acolo sunt niste experti care ar face cea mai buna configuratie.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Buget?

| xpertul a răspuns:

Ok deci nu le stiu numele la toate cum se numesc dar iti voi spune capacitatea lor.
Incepem cu procesorul iti recomand un procesor i7 frecventa 3.5 ghz cu 4 nuclee
Placa video ati sa nVIDIA astea is cele mai bune sa fie foarte important hd iar la memorie sa fie 2048 mb cred ca asta-i maximul si sa aiba capacitate biti cat mai mare cu cat mai mare cu atat mai buna
Ram iti recomand simplu 8gb ram esunt maximul acum pe piata si sa ai un windous pe 64 biti pentru a beneficia de toti
Hard diskul nu prea afecteaza rularea joculilor sau programelod dar ca. poti avea cat mai multe pe pc tau iti recomand un harde de un tera ca sa iti incapa tot ce vrei
Iar la placa de baza nu prea stiu ce sa iti zic ca nu prea stiu multe despre ele asa ca tac aici dar oricum trebuoe o placa sa suporte tot ce ste sus.
Daca ai aceste componente la pc iti garantez ca iti ba mergeborice dar iti si zic ca te va costa ceva sa faci acest pc kult succes.