| DenqOO a întrebat:

Ce consuma mai multa baterie wireless sau datele mobile?
Mi-am facut abonament de 50 GB si am zis sa tin telefonul numai pe date mobile si sa nu il mai tin si pe wireless ca sa comute cand ajung acasa.
Ma gandesc ca daca sunt amandoua pornite chiar va folosi baterie mai multa

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Amândouă sunt tot acolo emisie/recepție duplex

| anonimg a răspuns:

Tehnologia a avansat atat de mult, ca este durere de cap chiar si pentru aceia care au inventat-o.
Recomand ca sa tii datele mobile pornite cand nu esti acasa, si sa la opresti si sa muti pe wireless (in mod manual) cand esti acasa.
De asemenea poti dez/activa setarile fiecarei aplicatie in parte ca sa se conecteze la internet doar prin wifi.
Bateria se consuma mai putin cu datele mobile cand ai semnal bun la telefon; dar daca semnalul este slab la telefon, bateria se va consuma foarte repede.

| Catrice a răspuns:

Pe date folosește mai mult.

| cristi202 a răspuns:

Datele. Cu aplicațiile. Dacă ai multe aplicatii, updatarea lor cere munca din partea telefonului, deci și consum de baterie. Plus ca multe aplicații acționează și în fundal, chiar dacă nu sunt deschise.

| Frank51 a răspuns:

Niciodată n-am simțit diferența, am datele pornite nonstop, pe lângă bt nfc locație, și tot mă ține bateria toată ziua, dacă vreți să vă țină bateria mai mult de ce nu vă luați telefoane cu baterii mari, nu ar fi mai simplu?

| DenqOO explică (pentru Frank51):

Pai al meu are cred ca ceea mai mare baterie existenta pe telefoanele ok, este de 5000. Dar era curiozitate. Dar cel mai bine, tine o saptamana pe datele mobile si vad dupa diferenta. Nu e mai usor asa?

| cristi202 a răspuns (pentru Frank51):

E o diferență, seara, cand merg spre acasă cu 5-10% baterie (și muzica merge non - stop), cu datele pornite nu mi - ar ajunge, dar am învățat sa le opresc, și asa ajung cu telefonul functional pana acasă.

| Frank51 a răspuns (pentru DenqOO):

Datele mobile iau foarte puțină baterie, mai ales dacă sunt în standby(adică doar dai mesaje pe mess, mai intri pe TPU, chestii uzuale), doar dacă sunt solicitate(când te uiți pe un video 1080p) folosesc mult din baterie, dacă nu faci asta să zicem că diferența ar fi de 2%, adică neglijabil pentru mine personal.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Alege să folosești o singură variantă ori date mobile ori wireless, amândouă îți vor face praf bateria.