| NoName45870679 a întrebat:

Ce diferenta este intre Samsung Galaxy i9500 original si i19505 tot original.mersi

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Diferenta intre cele doua e la procesor

i 9500
Quad-core 1.6 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
si GPU PowerVR SGX544MP3

iar i9505
Quad-core 1.9 GHz Krait 300
cu GPU Adreno 320

| hp8510p a răspuns (pentru Danzell):

Stai sa-l lamuresc.Deci i9500 are 2 procesoare:Unul este Quad core de 1. 6ghz si altul Quad core de 1. 2ghz. Cele 2 nu functioneaza amandoua odata.Cel de 1.2 ghz intra in functiune atunci cand nu soliciti telefonul(asculti muzica, faci poze, stai pe net etc). Cand te joci ceva mai stresant pentru procesorul de 1. 2ghz atunci intra in functiune cel de 1.6ghz.La i9505 are un singur procesor de 1. 9ghz dar are si 4G si e pacat sa nu te bucuri de 4G pe asemenea telefon

| Danzell a răspuns (pentru hp8510p):

Asta daca ai bani sa platesti un abonament 4g laughing momentan e destul de scump.cel mai ieftin la Vodafone e 45E cu 3 gb la Orange e 16 pe 500mb. singura varianta mai ieftina e la idilis cu 10E nelimitat. insa nu au abonament pentru mobile.

e prea scump ca sa merite. eu personal am 250 mb pe un 3g si de abia imi ajung. dar 500 mb pe un 4g. reteaua nu e destul de dezvoltata, deci nu stii daca vei prinde sau nu semnal.

cat despre chestia cu 2 procesoare vs 1 nu e mare diferenta. in loc de 1 procesor cu o putere mai mare a fost impartit in 2 de putere mai mica. ca sa zic asa un dualcore cu 2 quad.
e acelasi principiu care e aplicat in supercomputere. numai ca aici performanta consta intr-un management mai bun al bateriei. dar la cat de multa baterie mananca amandoua, ma indoiesc ca e vreo diferenta utila.

| hp8510p a răspuns (pentru Danzell):

Pai i9500 ar trebui sa consume mai putina baterie(teoretic)dar este si mai scump.Treaba cu 4G-ul la noi in Romania nu prea este dezvoltata dar poate in viitor o sa fie mai ieftin si cu o arie de acoperire mai mare.

| Danzell a răspuns (pentru hp8510p):

Personal nu as alege nici una din modele. in principiu ma intereseaza cat ma tine bateria.