| CosmynAdryan a întrebat:

Ce este conexiunea 3G? Ofer

Răspuns Câştigător
| Hijacker a răspuns:

3G (engleză: 3rd generation) este numele generației a treia de tehnologie telefonică mobilă GSM, după 2G și așa numita 2.5G.Serviciile 3G au capacitatea de a transfera simultan două tipuri de informații: voce (o convorbire telefonică) și non-voce, ca de exemplu transfer de date: de poștă electronică, mesaje instante sau și pagini de web. 3G nu folosește aceleași frecvențe radio ca 2G, necesitând în majoritate rețele noi și autorizații noi de funcționare. Doar în Statele Unite ale Americii operatorii de telefonie încep să utilizeze 3G pe frecvențele vechi ale generației 2G, introducând treptat noua tehnologie.

5 răspunsuri:
| aaaleexuutzzu a răspuns:

Viteza mai mare la internetwinking

| ady91 a răspuns:

E o tehnologie inovativa de transfer de date folosita de retelele de telefonie mobila. Succesorul lui GPRS. Te ajuta sa faci video call-uri (adica cand vorbesti la telefon te si vezi cu interlocutorul) si sa navighezi pe Internet la viteza mare.

| Supps a răspuns:

Poate esti interesat si de 4G LTE, succesorul HDSPA (tot o conexiune de date care are la baza protocolul 3G).

| TizZu15 a răspuns:

O viteza mai mare.winking

| CosmynAdryan explică (pentru Hijacker):

Dar internetul este gratuit?