| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Ce înseamnă afișajul infinity u wide la telefoanele Samaung sau alte mărci?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Se refera la ecranul care acoperă aproximativ toată partea frontala a telefonului, și definesc tipul de notch (decupaj) folosit pentru camera de selfie.

Infinity-O înseamnă că decupajul nu începe de la marginea sticlei, ci exista o margine, și decupajul are forma circulara, asemănătoare cu litera O. (exemplu Galaxy Note 10)

Infinity-U decupajul începe de la marginea sticlei, și forma rezultata seamănă cu litera U. (Galaxy A50 de exemplu)

Mai exista Infinity-V, unde forma seamănă cu litera U, începând de la margine, însă toate razele sunt rotunjite extrem de mult.
Exemplu : Xiaomi redmi 9

| PainTech a răspuns:

Infinity = nu are margini laterale, de multe ori ecranul se curbează. Display-ul acoperă complet toată suprafața.

infinity u = nu are margini laterale, in partea de sus are un "breton" decupat in ecran pe care se afla așezată camera.

Dacă te uiți la poze cu ecranul telefonului înțelegi despre ce e vorba.