| Victoria18 a întrebat:

Ce inseamna minute nationale si internaţionale fixe si minute internationale pe mobil? Care e diferenta?

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Exista in lume doua tipuri de telefonie: fixa si mobila.
Cea fixa reprezinta telecomunicatia prin fir, folosind un aparat conectat la cablu (dispoziv stationar, sa-i spunem), iar cea mobila prin unde (wireless), folosind telefonul mobil.
La inceput, compania de stat Romtelecom (actualmente Telekom) era singurul operator de telefonie fixa din Romania, dar in prezent operatorii de telefonie mobila ofera si servicii de fix.
Minutele internationale pe fix sunt disponibile pentru telefonia fixa (prin fir/cablu), iar cele mobile sunt catre retelele de telefonie mobila din strainatate.
Minute nationale: = alte retele fixe si mobile din Romania, in afara de operatorul tau.
Minute internationale fixe = suni doar pe fix in strainatate, nu si pe mobil.
Minute internationale pe mobil = se consuma cand suni un numar de telefon mobil din strainatate.

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Diferenta consta in numerele pe care le poti suna folosind acele minute incluse.
Minute nationale - minute pe care le poti folosi pentru a suna un nr din Romania indiferent ca e in reteaua ta sau in alta si indiferent daca e fix sau mobil. Daca ai si minute in retea nu se vor consuma minutele nationale decat atunci cand suni in alte retele decat a ta.
Minute internationale fixe - le poti folosi pentru a suna pe numere de telefoane fixe din alte tari.
Minute internationale pe mobil - le poti folosi pentru a suna pe numere de telefon mobil alocate de retele din alte tari. Numerele de mobil romanesti aflate in strainatate nu intra in aceasta categorie. Acelea se afla in rooming iar pentru cei care suna din tara sunt ca un apel normal, doar cel sunat plateste in plus.

| Shimozukushiki a răspuns:

Cred că glumești...

| Cristian0884df11 a răspuns:

Cele Nationale sunt in tara adica poti sa suni numai in Romania si Intrenationale in afara tari!

| dragosss127 a răspuns:

Pai uite unele companii au nr fixe si mobile adica telefoane mobile