| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Ce inseamna ROM? Acela de la un telefon cu android? Dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| PrecizeEveR a răspuns:

Salut! rom este o alta interfata la telefon, alt meniu, icoane, dar si alte propietati ale sistemului, alte aplicatii preinstalate, iti schimba telefonul destul de mult, insa in esenta ramane os-ul telefonului tot adroid.
cum faci rost? prin rootarea telefonului, ceea ce nu iti recomand deoarece odata ce iti rootezi telefonul iti pierzi garantia si daca nu te pricepi ti-l vei strica foarte repede. in afara de asta, rootul are sute de avantaje, poti schimba oricand ce rom vrei, schimbi frecventa la procesor, etc.
Bafta! big grin

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

La telefoanele android, memoria"ROM" este de fapt o patitie din spatiul de stocare al memoriei flash interne. La resoftarea unui tel cu Android, partiia "ROM"-ul se rescrie in totalitate.
In termeni tehnici ROM inseamna READ ONLY MEMORY (memorie care doar se citeste).