| AndreYStaR a întrebat:

Ce inseamna root? Adica sa faci root unui telefon?

Răspuns Câştigător
| Bacalov a răspuns:

Salut.
Ca si baza de comparatie... e acelasi lucru care il faci pe un calculator cand lucrezi ca si Administrator, adica are acces la toate resursele unui telefon, Dupa rutare - poti instala orice, fara limite de la producator, programele instalate/aplicatiile pot si ele face absolut orice cu telefonul tau (si in sens negativ, bineinteles).
Pentru rutare - cauta exact modelul tau de telefon.
Atentie: In majoritatea cazurilor vei pierde garantia telefonului, daca-i root-at.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stabilirea sistemului operativ la valorile din fabrica, sterge ce ai instalat si ramane cu ce a venit din fabrica.

| kteichd a răspuns:

Totuși, aplicațiile instalate au acces limitat la fișierele de sistem, iar utilizatorii nu pot șterge sau modifica aplicațiile preinstalate de producător sau de compania de telefonie. Prin analogie, un smartphone Android este ca un PC cu Windows pe care utilizatorul nu are cont de administrator, având drepturi limitate de a modifica configurația sau instala/dezinstala programe. Pentru a avea acces complet la resursele unui smartphone Android, este necesară obținerea drepturilor de administrator (root), operație cunoscută sub numele de "rooting".