| TooNight a întrebat:

Ce inseamna "wifi, liber de retea" la un telefon?
Funda!

5 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Inseamna ca 1. telefonul poate capta semnal wireless (se poate conecta la internet daca este in raza de actiune a unui emitator wireless) si 2. nu este blocat in vreo retea, adica se poate pune in el orice cartela SIM.

| TooNight explică (pentru alexmircescu13):

Dar internetul este gratis? Daca ma conectez la un emitator wireless?

| alexmircescu13 a răspuns:

Internetul este gratis pentru tine, in sensul ca e platit de posesorul emitatorului. Mai exact, exista locatii (restaurante, hoteluri, benzinarii etc) care au asa-numitele 'hot-spot', adica furnizeaza internet wireless gratuit clientilor si oricui se afla in zona. De asemeni, daca (sa zicem) un vecin are internet wireless si nu a pus parola pe router (emitatorul respectiv) poti sa te conectezi la internet de la el. Succes!

| BarBye a răspuns:

Internet

| Motanime a răspuns:

Inseamna "Wireless Fidelity"