| PandaaPanda a întrebat:

Ce părere aveți de antivirusurile pentru telefon, sunt bune de ceva? Și care este cel mai bun?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"părere aveți de antivirusurile pentru telefon,"

sunt utile in măsura în care nu-ți afectează buna funcționare a telefonului. Nu poți zice care e "cel mai bun" - eventual care e cel mai descărcat/utilizat

| Adry05 a răspuns:

Is aiurea, nu-ti gasesc nimic, eu odata chiar aveam virus si aveam cele mai de top/recomandate/sugerate antivirusuri pentru telefon si nu mi-au depistat nimic. + ca n-ai de unde sa iei decat daca intri pe site-uri mega dubioase sau iei aplicatii mega dubioase

| Plato a răspuns:

MalwareBytes e bun in caz ca ai reclame sau ceva.

| Bogdan70001 a răspuns:

Au fost folositoare la vremelea lor, cand chiar erau pericole, dar acum este chiar useless.Trebuie sa fi extrem de prost ca sa mai iei vreun malware de la Android 6.0 in sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Total inutile, consuma bateria degeaba

| AlexDarius3 a răspuns:

Nu prea ai nevoie de ele şi nici nu sunt foarte eficiente. Scanează doar aplicaţiile din el dar dacă ai un virus în telefon care îţi bagă reclame enervante nu ajută şi sigur nu o să îl detecteze.

| AlexDarius3 a răspuns:

A da, cel mai bun ar fi Avast, dar apropo, dacă ai Android ai antivirus gata încorporat, cel puţin pe Samsung dacă te duci pe magazin play şi dai pe liniile alea 3 orizontale apare ceva acolo cu play protect sau ceva de genul şi ăla e antivirusul gata încorporat care din nou, scanează doar aplicaţiile instalate din magazin play.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Toate telefoanele cu Android actualizat au Play Protect.
Play Protect NU este antivirus pentru telefonul tau, ci mai degraba antivirus pentru magazin play - Google il foloseste sa scaneze aplicatiile uploadate in magazin. Daca scrie "Verificat de play protect" garantat e aplicatie sigura.
Practic din Magazin Play nu mai poti lua virusi, dar din exterior (Aptoide spre exemplu) e sansa aproape 100% sa iei adware.

| Romaniamafia a răspuns:

1. Da sunt bune
2. AVL; Kaspersky; TrendMicro; Ikarus; Sophos; Norton
3. Google Play Protect nu este antivirus
4. Daca nu stii sa folosesti un AV normal ca este inutil.
5. Daca instalezi aplicatii doar din Google Play nu ai nevoie de AV