Întrebare recomandată | Alecsandri a întrebat:

Ce parere aveti de Samsung Galaxy Y? E un smartphone bun?

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest model este unul destul de SLĂBUŢ - vezi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_y_s5360-4117.php

Totuşi, având în vedere preţul ( 450-500 lei ) este acceptabil ca raport preţ/calitate.

Oricum, eu NU l-aş cumpăra; aş mai pune vreo 100 lei şi aş cumpăra unul MULT mai BUN :
http://telefonultau.eu/products/Samsung-Galaxy-Chat-B5330-White.html

http://www.allview.ro/......cificatii/

Toate cele bune.

| mona a răspuns:

Prefer Samsung galaxi y din toate punctele de vedere

| Razvanp69 a răspuns:

E bun doar in momentul cand nu prea faci nimic cu el adica doar suni, trimiti mesaje si intri pe facebook. Da si pe facebook daca intri trebuie sa astepti mult mai ales pana se conecteaza la wi-fi... daca vrei sa te uiti pe youtube sau pe alt ceva la un filmulet nu prea poti sa il vezi bine ca are ecranu mic si nici full-hd nu e. Eu zic ca e o investitie proasta. Bine daca nu ai posibilitati mai mari te sfatuiesc sa iti iei un Samsung Galaxy Ace in nici un caz Y.

| Deerpinaaaa a răspuns:

Da, eu am telefonul si e super dragut si bun

| Adda1999 a răspuns:

Un nou telefon mobil de la Samsung este modelul Galaxy Y S5360, lansat pe piata internationala in octombrie 2011. Este un model foarte viabil pentru cei care cauta un smartphone Android, care sa ofere un nivel de performante decent, dar care sa nu fie foarte scump. In Romania abia in aceasta luna a fost lansat (noiembrie 2011) si vine la un pret de aproximativ 650 lei (verifica pret actualizat). Samsung S5360 Galaxy Y poate fi si un frumos cadou si pentru cei care intra in lumea smartphone-urilor, care cu siguranta este captivanta. Practic, cu un astfel de telefon si un cont pe google si facebook ai acces neingradit la toate documentele tale stocate pe docs, gmail, calendar sau sa ai acces la numerele de telefon direct din contul de facebook.
Sunt ferm convins ca acest telefon va deveni foarte popular din cauza pretului mic si a specificatiilor care sunt foarte bune pentru majoritatea utilizatorilor.
Samsung Galaxy S5360 vine cu un display de 3 inch, cu o rezolutie de 240 x 320 pixeli. Nu este o rezolutie crystal clear, insa daca vrem sa comparam, este rezolutia lui HTC Wildfire, un telefon care se vinde la un pret dublu; de aceea consider ca e OK. Displayul e touchscreen si reda pana la 256.000 culori. De asemenea, are senzor de proximititate, astfel ca displayul se stinge atunci cand esti in timpul unei convorbiri si aproprii telefon de ureche, si de asemenea are functia de multi touch ceea ce ajuta sa lucrezi cu doua degete pe display. Practic, poti sa faci zoom foarte natural, intocmai ca la iPhone.
Modelul de Android instalat pe Y S5360 este ultimul Android 2.3 Gingerbread si cum e un telefon nou, cred ca pe viitor va mai primi cateva upgradeuri (upgradeul e usor cand devine disponibil oficial).
Procesorul telefonului este destul de puternic, nu e dual core si nici nu se justifica la acest display mic, insa are o viteza de 832 MHz. Tin minte, acum cativa ani pe calculatorul meu cu 800 MHz rulam jocul Mafia 1. Ce vremuri…
Foarte important la un telefon este conectivitatea, iar acest smartphone Samsung nu sta deloc rau, avand pe partea de retea conectare GSM si HDSDPA (3G) iar in rest dispune de conexiune Wi-Fi (wireless), Bluetooth si senzor GPS, ceea ce-l transforma intr-un foarte util ghid. Hartile de la Google sunt foarte bune si pe mine m-a scutit de achizitia unui GPS dedicat.
La ce parte sta cu lacune acest Samsung este camera foto, care are doar 2 Megapixeli. Nu face poze rele, insa sunt departe de a fi de calitate superioara.
Pentru utilizari obisnuite e o solutie decenta, dar daca esti foarte pretentiosi la acest aspect, acest telefon nu este pentru tine..in fapt mai trebuie sa pui cateva sute de lei pentru a lua ceva cat de cat ok.
Bateria telefonului este de tip Litiu Ion si are o capacitate de 1200 mAh, oferind o autonomie pentru utilizare obisnuita de pana la 3-4 zile in 2G sau 2-3 zile in 3G.
Pe langa aceste lucruri, mai trebuie spus ca acest smartphone Galaxy Y5360 dispune de toate aplicatiile standard Android si de jocurile clasice, care se pot descarca de pe Android Market. Capacitatea de stocare in memoria interna este de 160 MB insa acest lucru se poate extinde pana la 32 GB prin card microSD.
Inclus in pachet vine si cu un card microSD cu o capacitate de 2Gb, in general suficienta pentru utilizarea obisnuita.
Calitatea redarii pe segmentul audio este destul de buna, boxa integrata oferind un sunet tare si clar. De asemenea, pe langa playerul mp3 & video, dispune de radio integrat.
Carcasa este in stilul clasic al smartphoneurilor Samsung, partea superioara este de un negru lucios, cu putine butoane, iar carcasa din spate este metalic-gri. Nu este un telefon greu, cantarind aproximativ 97 grame, cu tot cu bateria inclusa.
Per ansamblu este un telefon pe care il recomand nu doar celor care sunt noi in aceasta tehnologie a smartphoneurilor, ci si pentru un telefon cumparat pentru grupa de varsta adolescenta. Ofera pe langa functionalitatile clasice Samsung & Android si un bun player audio si se pot invata multe lucruri de pe telefon pentru un novice. Pretul la care vinde este doar un avantaj in plus.

| 2handsUp a răspuns:

Parerea mea este ca este un smartphone foarte bun. Mi mi-se pare super.

| VineMiticaBossu a răspuns:

E bun!

| mawis a răspuns:

Am avut asa telefon si mi-a placut doar din punctul de vedere ca e mic si e confortabil de tinut in mina insa acest telefon nu e facut pentru jocuri sau pentru net, daca vrei mai mult un telefon pentru jocuri si net ar merge "Samsung Galaxy Ace Onyx" este un telefon cu ecranul mai mare ca la galaxy Y si are un sistem de operare mai bun si mai modern si nu costa decit cu (150-250 Lei in Ron).
In opinia mea si a multor Ace e cu mult mai bun si mai folositor si cu un pret modest pentru genul sau.
Bafta!

| xIuliia a răspuns:

Este destul de bun..am vrut sa mi-l cumpar dar ecranul e destul de micut are android v2.3.5 ( poti gasi cam la acelasi pret si telefoane cu android 4.0.4 de ex telefonul meu pe care am dat 600 de lei.), nu are camera frontala, e destul de micut. Daca vrei sa-ti descarci jocuri iti recomand sa iti iei un telfon cu un ecran ceva mai mare big grin Funda?

| Kill4FunX a răspuns:

Eu zic ca este cam micut! Daca vr sa te joci jocuri nu este tocmai bun. Dar daca vrei decat sa il folosesti pentru a vorbi la el si alte chesti este bunicel.
Funda? Te rog!