| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre Samsung Galaxy A12?
Cum vi se pare calitatea fotografiilor?
Dar procesorul, bateria și celelalte specificații?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu tocmai mi-am luat Xiaomi Redmi 9T, varianta cu 128GB, 6GB RAM.
Peste 2 zile ajunge, dar am avut in mana deja telefonul, il are un coleg.
A fost 155 euro (in Romania e 800 RON varianta cu 4GB RAM).

Face poze decente cu camera principala, nu e cu nimic mai prejos decat telefoanele entry level de la Samsung, iar bateria e uriașă (6000mAh).

Xiaomi vin cu foarte multe aplicatii inutile preinstalate (altfel spus - bloatware), dar cu un programel se pot elimina toate in mai putin de 30 minute (si e extrem de simplu).

Principalele diferente dintre A12 si Redmi 9T

A12
rezolutie mica, 720 x 1600
memorie interna de stocare lenta>>>> eMMC 5.1
sunet mediocru, foarte incet > -30.4 LUFS (Below average)
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (n, adica WiFi 4, standard deja invechit, viteze de transfer mai reduse decat pe WiFi5 )
baterie 5000 ma

Redmi 9T
rezista la ploaie normala, nu rezista la scufundari nici macar intr-un pahar
rezolutie 1080 x 2340
memorie interna de stocare semnificativ mai rapida >>>> UFS 2.2 (daca iei varianta cu 128GB stocare)
sunet puternic, si difuzoare stereo > -25.6 LUFS (Very good)
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (ac, adica WiFi 5, viteze de transfer mai bune)
baterie 6000 ma

****************
Camerele foto sunt cam la fel.
Procesorul SnapDragon de pe Xiaomi e mai puternic, mai fiabil si mai eficient energetic (consuma mai putin curent) decat MediaTek-ul de pe Samsung.
Posibil datorita tehnologiei de fabricatie mai noi (11nm versus 12nm)

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10604&idPhone2=10670#diff-

Cand il scoti din cutie, si dai o tura cu el, Xiaomi nu pare mare lucru, insa dupa ce intri si bibilesti prin meniu, plus ADB sa elimini bloatware-ul, rezulta o mica bijuterie, foarte eficienta, si foarte ieftina.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Despre plasticul de care spune Frank51, da, ambele au plastic pe ele, fiind telefoane ieftine.
Insa acest lucru e un avantaj destul de mare pentru semnal (sa fie din sticla e mai rau putin, si la fel daca ar fi din aluminiu).
Calitatea constructiei nu mi se pare proasta la Redmi9T.
Samsung-ul are un meniu mai elegant putin, la Xiaomi sliderele sunt groase, arata mai ciudat. Dar pe mine ma intereseaza eficienta, nu cum arata la interior.

Recomand sa cauti pe net comparatii despre ele, pe Youtube gasesti nenumarate.
Un lucru e clar, un telefon care costa 800-850 RON nu are cum sa aiba luxul si calitatea constructiei unui telefon de 2000 RON sau mai mult.

Daca te hotarasti sa ti-l iei, (eu nu vreau neaparat sa te influentez), gasesti intr-un post de-al meu de ieri toata povestea cu eliminatul aplicatiilor inutile.
Daca nu te descurci, ma poti intreba.

Eu mi l-am comandat ca telefon secundar, pentru baterie, sunetul stereo si pozele care mi s-au parut decente pentru nevoile de zi cu zi.

Pentru ocazii speciale - concedii, am DLSR (care e f greu si incomod, dar pasiunea o cere).

Si mai am si actualul telefon (P10 Plus), pe care intentionez sa-l mai pastrez o vreme special pentru poze, nu sa il uzez toata ziua stand pe net.

13 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Eu sunt adeptul flagship urilor, nu-mi plac cele low end, părerea mea este negativă.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Ce înseamnă telefoane low-end?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Înseamnă că are un build quality foarte prost din plastic, are componente foarte slabe ca performanță, camerele sunt slabe, nu au stabilizare optică, nu au un AI capabil să scoată poze bune și tot așa.

Sunt bune pentru cineva fără pretenții, și care nu vrea să scoată mulți bani din buzunar.

| Crackman a răspuns:

Un a52 este numai bun

| Invictusman a răspuns:

Îți spun sincer ca a12 este slăbuț dtpdv și procesorul este slăbuț rău de low end nici măcar de mid range.

Eu îți sugerez sa îți cumperi acest telefon, e bun toate toate, inclusiv pentru gaming, și îl poți păstra cel puțin 2-3 ani.

https://www.google.com/......https?/url

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din propria testare a unui telefon Samsung, dar alt model, e un jaf. Pun pariu că și restul sunt cam la fel de rău. Prea multe conturi de făcut pentru orice aplicație, nu citește unele filmări din randările montajelor...
Prefer Nokia.

| DenqOO a răspuns:

La ce specificatii are pe el, mi se pare chiar foarte ieftin.

| Răzvi42 a răspuns:

Telefon pentru saraci.La banii aia ce vrei sa joci pe el? gta 5?

| anonim_4396 explică (pentru Răzvi42):

Nu mă interesează jocurile ci calitatea pozelor și bateria.

| Protegent a răspuns:

E un telefon cam slabut.
Mai bine iti iei asta:
https://www.compari.ro/......617797557/

| doctorandus a răspuns (pentru Protegent):

Nu stiu, mai. Eu cumpar numai Nokia. Poti sa dai cu ele de pereti si nu patesc nimic. Si le cumpar la jumatate de pret din Hong Kong, la un an de la lansare.

| udok a răspuns:

Eu iti recomand poccophone