| SuBZ3CE a întrebat:

Ce parere aveti despre Sony Xperia M:http://www.emag.ro/......D9W8XBBBM/ Merita cumparat?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Buna, am telefonul asta, in primele zile nu am prea fost multumit de el, nu puteam instala mare lucru pe el deoarece ai doar 1.5 gb liberi valabili, nu poti trece aplicatii pe card si nici cand instalezi aplicatiile mari nu se instaleaza pe card, dar daca ii faci ROOT cu framaroot pe modul gandalf si isi instalezi GLtoSD vei putea pune aplicatiile pe cardwinking daca vrei mai multe informatii despre asta da-mi mesaj pe privat, vei avea probleme la unele jocuri [armored aces, si cateva altele unde nu vei putea misca (,) camera, in rest telefonul se descurca foarte bine cu jocurile, ruleaza fara lag cam toate jocurilewinking am jucat pe el gta san andreas la setari grafice medii si mergea foarte bine si in rest real racing 3 mergea bestial, nfs most wanted de asemenea si multe alte jocuri ce au grafica foarte detaliata.
la camera telefonul nu prea se descurca bine, daca vrei sa faci poze si luminozitatea e putin cam scazuta nu vei obtine o calitate prea buna.
Cu timpul a inceput sa imi placa, are un design foarte placut, este subtirel [daca il iei si iti place cum arata, pune-i folie si cumpara-i o husawinking ] telefonul este foarte bun, display-ul este de o calitate foarte inalta, suporta 5 degete pe ecran etc...
ai grija ca partile laterale care par a fi dintr-un metal brush-at se poate zgaria in timp, cum te uiti din fata, marginea neagra lucioasa se zgarie de asemenea si nu prea arata bine zgariata, va trebui sa iti tai cartela pentru ca suporta doar micro sim, suporta card pana in 32 Gb, are o placa video mai buna decat cea de pe galaxy S3, carcasa va scoate niste zgomote la apasare dar nu te speria ca asa este la toate telefoanele de la Sony.
Altceva ce pot sa mai spun despre telefon ar fi ca are un meniu destul de elegant, cateva aplicatii foarte tari gen walkman-ul care in functie de coperta iti aprinde un LED la baza ecranului in mai multe culori, destul de tarewinking si acel LED functioneaza si in galerie cand te uiti la imagini, la notificari, mesaje, bateria cand este descarcata, cand se incarca etc.
altceva ar fi ca daca vrei sa ii faci root, joaca-te tot ce poti, profita de el la maxim [nu te teme daca se incalzeste cam tare, m-am jucat pe el in prostie si nu a patit nimic, asa fierbinte cum era] dupa ce te plictisesti de jocurile astea iti poti face upgrade la sistemul de operare, ma contactezi cand vrei sa faci asta, te ajut cu mare placere, treci de la 4.1.2 la 4.3 si ai mai multe functii si meniul este mult mai frumos + ca ai niste teme speciale ce schimba aspectul unor chestii, special facute de la Sony pentru android 4.3 doar ca nu merg pe Xperia M si nu stiu de ce laughing la pretul ala, da, SE MERITA!

| SuBZ3CE explică (pentru RB26DETT):

Multumesc pentru review-ul facut de tine.As avea o intrebare:tu ai facut update la android 4.3?

| RB26DETT a răspuns (pentru SuBZ3CE):

Da, si dupa update telefonul nu mai avea superuser-ul instalat si nici acces root, normal cand faci root pierzi garantia si de facut unroot nu prea cred ca este posibilwinking acum ca mi s-a sters superuserul si nici root nu mai are mi-am recapatat garantia. PS : dupa ce iti cumperi telefonul iti va aparea o notificare cu update de software, fa acel update, iti va schimba cateva mici aspecte dar va ramane la 4.1.2, daca vrei sa ii faci root ii faci cat timp ai 4.1.2, cand te plictisesti de jocuri iti instalezi Sony pc companion si apoi dai update la 4.3 si se va anula acel rootwinking daca ai nevoie de mai multe informatii iti trimit id-ul meu de mess sau link-ul catre profilul de fb si iti voi trimite cateva imagini cu 'ce stie 4.3 fata de 4.1.2'winking

| SuBZ3CE explică (pentru RB26DETT):

Salut! Am cumparat astazi telefonul si mi-a aparut sa fac acel update de cand l-am deschis, dar imi cere cu PC.Trebuie sa instalez Sony pc companion pe PC si pentru acel update?

| RB26DETT a răspuns (pentru SuBZ3CE):

Salut, daca ai wireless acasa incearca sa il faci cu wireless, daca nu, http://www.sonymobile.com/gb/tools/pc-companion/ de aici iei programul, nu te teme daca pc-ul tau nu se incadreaza in cerinte, eu am facut update-ul cu un pc mult mai slab si a mers;) iti instalezi programul, telefonul trebuie sa aiba bateria plina, conectezi telefonul la pc prin cablul USB din cutie [iti va aparea ceva pe ecranul telefonului, dai omitere] apoi programul iti va recunoaste telefonul, dupa aceasta te va pune sa faci cateva chestii, programul va descarca software-ul nou, apoi te va pune sa inchizi telefonul, deconectezi cablul din telefon, il inchizi, tii apasat butonul de volum - [mai incet] in timp ce conectezi cablul, dupa ce ai conectat cablul astepti 1-2 secunde si poti lua degetul de pe buton, si va incepe instalarea;) ia in considerare ca dupa instalarea software-ului telefonului ii va lua undeva la 5 minute sa porneasca, va merge 1-2 minute putin mai greu apoi va merge perfect. dupa toate astea tin sa precizez ca telefonul porneste in 30-35 de secunde. Atentie! daca vrei sa te joci pe telefon jocuri mari nu fa acest update cu ajutorul calculatorului, lasa-l la 4.1.2 si te ajut sa iti instalezi jocuri mari pe el;) la 4.3 habar nu am sa ii fac root, nu sunt sigur pana nu vad cateva demonstratii. tine minte te rog, ai doar 1.5 gb valabili, nu poti trece aplicatiile pe card, nici cele mari nu se instaleaza pe card deci este infernala treaba dar daca ii faci root e mai simplu;)