| Gekkō a întrebat:

Ce parere aveti despre "vom cumpara cartele SIM cu Buletinul"?
Nu vi se par tot mai suspecte treburile astea?
Adica, daca iti cumperi un pix, trebuie CNP-ul, daca mergi la WC trebuie datele personale, iar acum, pe langa multe altele, daca vrei sa vorbesti la tel, trebuie CNP-ul?
Doar in UE e asa ceva si doar de acolo vin astea...
Nu credeti ca e monitorizare in masa? Si asta si vor de fapt

6 răspunsuri:
| archas a răspuns:

Sa te urmareasca mai usor, mai ales in cazul unor ilegalitati!

regis
| regis a răspuns:

O fi si monitorizare in masa, insa la cate minute gratuite ofera operatorii, mi se pare de bun simt sa poti macar identifica cine e dobitocul care te suna zi si noapte sa te injure, sau pur si simplu suna si nu spune nimic. Daca pentru un abonament ai nevoie de contractul cu care ai cumparat locuinta, de o factura de utilitati, de buletin si de enshpe date personale, mi se pare de bun simt ca atunci cand ti se aloca un numar de telefon, operatorul sa iti stie macar numele si domiciliul.
Eu sper ca operatorii sa se inteleaga intre ei si sa nu mai vanda cartele unor astfel de personaje, desi sunt convins ca infractorii vor gasi mereu solutii alternative.

| hummmer a răspuns:

Dacă nu faci lucruri trăznite, nu ai de ce te teme.
Poate asa dispar şi înşelătoriile prin sms/telefon în care eşti 'câştigător'la concursuri fantomă.La fel şi glumeţii ce apelează 112, vor înceta cu apelurile false.

Răspuns utilizator avertizat
| rikimaru95 a răspuns:

Ba da. Cred ca este o monitorizare in masa. Eu nu sunt de accord cu asta. E aproape la fel ca cu cipurile biometrice.

| Gekkō explică (pentru rikimaru95):

Ai mare dreptate, nu e aproape la fel, e exact la fel... Cred ca in clipa aia, renunt la tel, mai bine net laughing