| Raspcelorcuidei a întrebat:

Ce se intampla cu telefoanele mobile cu cartela Orange sau abonament Vodafone scoase in afara granitei apar amandoua fara semnal si nu mai se poate suna pe ele?

1 răspuns:
| DedeeAndreea a răspuns:

Bună.
laughing Da, aşa se întâmplă la orice telefon, în orice reţea atunci când eşti în altă ţară. Dacă vrei să iei legătura cu anumite persoane(să le suni) trebuie să îţi activezi roaming-ul.De regulă,primeşti un mesaj de la Vodafone\Orange în care scrie cum să îţi setezi telefonul.Dai la setări,şi vei vedea acolo o setare gen "Activare roaming".Nu prea pot să îţi explic,nu ştiu ce telefon ai şi cum îţi apar ţie setările. Dacă nu te descurci, roagă pe cineva să te ajute.Şi dacă activezi roaming-ul şi îl foloseşti(trimiţi mesaje, stai pe internet, suni) plăteşti. Taxele acumulate pot fi foarte mari, aşa că ai grijă!
Numai bine!