| AndreeaAndreutza48 a întrebat:

Ce se intampla daca sterg memoria cache de pe telefon?
Stiti am telefon Allview A4 Duo iar memoria lui interna este plina de aplicatii de care nici nu am nevoie si vreau sa sterg din aplicatii(nu le-am instalat eu, asa era cand l-am cumparat)pentru ca vreau sa instalez alte aplicatii gen whatsAppp, retrica si altele asa ca va rog spuneti-mi ce aplicatii sa sterg astfel incat sa nu mi se blocheze telefonul si cum sa fac cel mai bun raspuns primeste funda happy
Apropo am card de memorie care mai are spatiu destul de mult in el.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de aplicatiile care sunt in el.De cele preinstalate din fabrica sa nu te atingi.Cardul nu are treaba cu aplicatiile.Se duc in memoria interna a telefonului.

| Zike_Niku_1994 a răspuns (pentru darrio2007):

De cele din fabrica sa nu se atingă? Băi ești nebun?!? De ce? Dacă telefonul are preinstalat de ex jocuri demo, nu le poate dezinstala? Și foarte multe le poate dezactiva. Cardul nu are treabă cu aplicațiile? N a ajuns tehnologia la tine în care poți muta aplicațiile din memoria telefonului în memoria cardului?
Te dai rotund ca știi info, dar habar nu ai, mai dai și copy-Paste de pe net la definiția memoriei cache. Când spui ceva, bazează te pe dovezi la ceea ce spui

| darrio2007 a răspuns (pentru Zike_Niku_1994):

Cum muti, mă, toate aplicatiile in card? Fara rootarea telefonului?

| darrio2007 a răspuns (pentru Zike_Niku_1994):

P.S. Daca esti tare in gura de ce nu il ajuti tu in aceasta problema, mai inteligenta?

| darrio2007 a răspuns:

P.S.Nu se intampla nimic daca stergi memoria cache.În informatică, memoria cache este o colecție de date ce sunt o "copie la indigo" a valorilor originale stocate altundeva sau calculate mai devreme, unde operația de aducere din memorie a datelor originale este costisitoare (datorită timpilor mari de acces la memorie) sau costul recalculării acestora este mare, în comparație cu costul citirii acestora din cache. Cu alte cuvinte, un cache este o arie temporară de stocare unde datele utilizate în mod frecvent pot fi depozitate pentru un acces rapid la acestea.

| mariusmac85 a răspuns (pentru darrio2007):

Buna ziua Dario vad ca te pricepi bine la IT,am o intrebare tot legat de cache,daca sterg cache din chrome,fie pc/laptop/tableta/mobil, dar acum ma intereseaza mobil, cumva se sterg paginile deschise, history, cookies etc?

| darrio2007 a răspuns (pentru mariusmac85):

Nu se sterg.

| 愛日本 a răspuns:

Pai trebuie sa specifici si ce aplicatii ai deja instalate thinking

| Ioan_Ioan_1952 a răspuns:

Pot șterge aplicatiile de care nu am nevoie. Am card de memorie suficient. Pot șterge memoria cache.

| Ioan_Ioan_1952 a răspuns:

Ștergeți mi atunci numai memoria cache.