| Catrice a întrebat:

Ce telefon ca lumea (camera buna,memorie/RAM cat mai mare, care sa ducă recent jocuri) între 1500-2000 lei (chiar puțin mai scump-2200/2300 daca e) ar fi?
Mă refer nou,fara chinezării gen Xiaomi,Huawei, preferabil Samsung.

51 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Așteaptă pana de black friday

| Catrice explică (pentru RAY):

Da,să iau telefon de 2000 cu 2500 laughing

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Nu,anul trecut a fost s10lite la 1600 de ron, poate anul asta va fi s20 la 1600 de ron

| GabiDumitrescu a răspuns:

Acum calitatea brandurilor mari e similara. Buba e ca nici Samsung, nici Apple, nici Xiaomi sau Huawei nu le fac pe toate la fel de bune/proaste, in functie de cum vrei sa pui problema. Inainte sa bagi placa cu chinezariile, fa bine si te uita la astea doua:
https://www.youtube.com/watch?v=8zkiXhoaUtE
https://www.youtube.com/watch?v=k-oJsa1y3bM

| Catrice explică (pentru GabiDumitrescu):

Am avut mai demult un Huawei și după 6 luni cam asa dădea semne de ducă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Faptul ca ai avut "un" Huawei nu inseamna absolut nimic. Si eu am avut vreo patru harduri WD cu probleme de-a lungul timpului, insa nu consider WD o firma "proasta". Am avut eu ghinion cu ele, atita tot.

| Catrice explică (pentru GabiDumitrescu):

Am avut multe din astea low price (tablete, telefoane) și după un an mergeau de ziceai ca îs de 10 ani și m-am cam lămurit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Nu intelegi conceptul de low- si mid-range. Hardware-ul e similar, QA-ul e similar, doar ca Samsung sunt porci si isi pun capac de vreo 50%. Remember Note7? Nici Xiaomi si nici Huawei nu au dat vreodata o asa duda!

| Catrice explică:

Fata de memoria RAM pe care o am la telefonul asta și 6gb e un upgrade laughing
Oricum nu intenționăm să iau fix azi, mai pot aștepta să strâng bani și poate se mărește și bugetul

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Atunci cumpărați a72 cu 6 GB, costa doar 1600 de lei.
Eu ți am sugerat un telefon cu camera mai buna si memorie mai mare, ca doar tu ai menționat în propria întrebare nu fantoma lui Năstase.
Eu am 8 GB și rupe norma.
Și a52 merge pentru tine e perfect.
Lasa tu memorie ram cât mai mare ca în portofelul tău se dau răscoale de a dreptul, 6 GB e perfect pentru tine.
Curcubeu pretențioshappy
Pana aștepți tu închide la NON STOP

| Catrice explică (pentru Invictusman):

E na nu vreau lag la jocuri. Și nu-mi fac 100 de selfiuri pe zi,ci doar poze la chestii importante care vreau sa arate cat mai bine. Poate că sunt fantoma lui Năstase, cine știehee hee
Până în toamnă, la Crăciunhee hee se pot strânge banii, nu știu oricum ce să-mi iau, daca să-mi iau telefon acum și laptop mai târziu sau laptop acum și după telefon laughing de aia nici nu am un buget fix, se poate mari sau micșora după cum mă taie capul.
Pai parcă și non stopurile închideau o dată cu celelalte magazine thinking

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Atunci RYC o dat un răspuns și merita funda.
M-ai dezamăgit din nou, ceri ceva, apoi o dai în diverse, divorteste de tine, pana aici crying

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Pai stai așa că n-am stabilit cum facem partajul crying

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Nu mai dorește avere de la tine, gata, divorțeste de tine 4 ever, am câștigat la loto, o ard maiestreste și baiesteste și fără tine, un moment cer seriozitate și tu la mine dezamăgește, sa fie clar eu divorteste și devin peste like a bo$$
Sa te iubește cine dorește, eu nu te mai dorește because divorteste pa și pu la toți vagabonzii mei crying

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Nuuuu și copiii boss ei face foame și tu...rușine crying

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Ai aflat ca am câștigat la loto si acum cerșește pensie alimentara, m-ai pierdut, deja am colonizat planeta Marte, trebuia sa gândește înainte sa ma dezamăgește, "now it's to late to apologise "
Succes cu... love strucklove struck my baby-sitter

| CdeMetal a răspuns (pentru Invictusman):

Pentru raspunsul in care ma faceai analfabet functional, pe care l-ai sters:
Eu i-am recomandat un telefon cu procesor mult mai bun, de flagship, folosit pe Note 20 ultra, camera chiar daca n-are 100000 de megapixeli te asigur ca e superioara, fiind tot o camera folosita pe modele de flagship de la Samsung, asemanatoare cu cea de pe s21, iar in mare parte telefonul e un flagship si nu cred ca lipsa a 2gb fac diferenta intre aceste doua modele, nu cred ca toti tin 100 de aplicatii in fundal si as zice că procesorul face diferența din moment ce vrea sa il foloseasca si pentru jocuri, iar in timp s20fe va ramane mult mai fluid în utilizare.
Nu poti compara midrange cu flagship, chiar daca pe hartie arata mai bine ce vezi la midrange.

| Invictusman a răspuns (pentru CdeMetal):

Este un super high mid-range nu un flagship, mai ai de învățat.

https://www.bursa.ro/......g-68121248
Camera e slăbuța pentru un flagship, 12 megapixeli e o gluma în 2021, e buna pentru un mid range dar nu flsgship
Display-ul e de un tel mid range nu de flshship gen WQHD e doar un amarat de full hd care se vede bine da, da nu se compara cu densitatea de pixeli de pe un flagship, deci nu e un flagship, și camera e puțin trecuta pentru 2021, exact atât am eu la telul meu doar ca a meu era flagship acum 2 ani.
Specificațiile sunt a unui high mid range, pe alocuri mid range, procesorul e magistral, nici măcar nu are mufa Jack, nu îmi trebuie asa ceva, sa folosesc alt gen de cablu tip usb sa ascult muzica, patetic.
Slabut 6 GB ram în 2021, mid-range clar! Unele au 16 GB, alea sunt flagshipuri, specificațiile reflecta realitatea, eu unul nu as da banii pe un tel ca asta, fiecare cu pararea lui.

| CdeMetal a răspuns (pentru Invictusman):

N-a fost cea mai fericita exprimare, dar m-am referit ca aduce specificatii de flagship la pret de midrange, de asta am zis in mare parte.
Eu raman la parerea mea in legătura cu camera, este acelasi senzor de pe s20, si nu cred ca ar pune o camera mai proasta pe un flagship decat pe un midrange normal.
Nici eu nu as da bani pe s20fe dar cine a pus intrebarea nu vrea chinezării gen Xiaomi sau Huawei

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Nuuuuuu sper sa dea o ploaie explozie solară pe Marte

| Invictusman a răspuns (pentru CdeMetal):

Senzor bun cu putini megapixeli și filmează doar 4k nu 8k, dpmdv nu e cine știe ce camera wow, cel puțin nu de flagship, în 2021 6 giga sunt putini și faptul ca Display-ul nu e WQHD are multe minusuri, și lipsa Jack, multe, eu nu îl luam. Prea putini megapixeli pentru a-l cataloga un flagship, e un mid range mai high asa, și pe alocuri mid range. Procesorul și GPU ce e de el, în rest e slăbuț cu acel număr de megapixeli mid range.
Xiaomi Mi 11 ultra e flsgship nu jucăria asta de Samsung s20fe, cam toate flagshipurile au display WQHD și 8 k și un număr mare de megapixeli pe lângă un senzor bun. deja astea flagshipuri le au 1B culori la display nu 16 milioane și toate au 2k nu full hd, Sony au 4k... la 2300 poate găsi ceva mai bun, s-a luat după tripata de Sierra ca doar Samsung e telefon ok, restul sunt chinezării.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Și filmare 8k*

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Pentru bugetul tău recomand Nokia 1100

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Nu m-am luat după nimeni, dar m-am fript cu mărcile alea. Am avut un Galaxy S3 vreo 6 ani și nici acum nu știu daca i s-au dus bateria, ecranul sau procesorul că am zis că fac upgrade și am luat un Huawei (nu mai știu ce model) și m-am dezamăgit.
Folosesc telefonul la greu nu doar pentru jocuri, dar și pentru mesaje(simple, WhatsApp), apeluri, mai o poza ici-colo.

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Slăbuț, am primul model color in sertar:p

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Am avut Huawei p30 pro și mi sa părut un telefon remarcabil, cine știe ce Huawei din anii 50 ți ai luat tu, da, s3 a fost un telefon smecher rău la vremea sa.
Eu în locul tău as achiziționa Samsung a52, e perfect pentru tine si nevoile tale și e un tel relativ ok. E telefonul ideal pentru nevoile tale zilnice și ramai și cu bani de o ciorba.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Știu, te chinuiai parca sa îl vinzi la amanet, ai pus într o zi o întrebare legata de un tel nașpa rău pe care vroiai sa îl dai la amanet rolling on the floor ahahaha

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Taci ma că ăla era mai Smart... Samsung Star 3 parca
Prefer supica de legume cu găluștehee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Da, despre ala e vorba. rolling on the floor ahahaha

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Lasă râsul și da banii la copii

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Nu vreau. :p

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Saracii copii

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Mi-am vândut telul, Samsung s10+ și mi-am luat un Huawei o smart Z cu 500 de lei, l-am prins nou la amenet, funcționează perfect și bateria tine enorm laughing asta înseamnă să faci afaceri cu cap, nu sa dai 4000 de lei pe un telefon și după sa ai cod portocaliu de foame în burta. Sunt mulțumit de acest telefon. E pur și simplu nou laughing
Samsung a52 e mult mai bun ca al meu deci după cum vezi ți l-a sugerat mai mulți useri. De la amenatul ala tot timpul prind telefoane perfect funcționale, am fost la altele și telefoane erau vax, nimic nu funcționa cum trebuie.
Deci eu nu mai trebuie sa merg la altex, prind telefon la super preț, nou și perfect funcțional.
Chiar un polițist mi o cumpărat telul hihi haha

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Nu tu Google play, nu tu chinezihee hee
Mama, mișto la amanetul ăla, da și mie adresa :p

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Are google play Huawei p smart Z, adineauri am descarcat ce am vrut eu și telul chiar e nou happy
Oricum suntem din aceeași localitate dar nu ți o dau, cumpăra de la alte, nu te cunosc, nu suntem neamuri, happy

| Catrice explică (pentru Invictusman):

E na... poate vor copiii telefon laughing

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

rolling on the floor comanda a52 de pe eMAG și The end draga, ce tot atâta... happy
Îți vine curierul frumos acasă și te ai scos. Dacă plătești în natura poate îți spun unde e rolling on the floor

| Catrice explică (pentru Invictusman):

Eee pretențios.
Pe o țigară nu zici?

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Nu fumez, sunt băiat serios happy ce ma pace Huawei laughing aka, aka tie tata.
Zici ca am trecut de la Ferrari la Skoda Octavia laughing

| Catrice explică:

Camera nu e nevoie sa fie fix cea mai mare, cu memoria am stat întotdeauna prost (aia de telefon că aia a mea încă e buna laughing)

| Legion7X a răspuns:

Https://altex.ro/telefoane/cpl/

Vezi a52 pare la reducere. 6Gb ram. Dacă este așa. Nu ezita. Du-te la altex. Are un pret bun.

| Mirel4412 a răspuns:

Ai mentionat ca nu vrei chinezarii, toate telefoanele au componente chinezesti, fie ca vrei sau nu sa accepti.
Mai bine i-ati un flagship mai vechi decat un midrange ce te tine 3 ani si gata, iti dau exemplu p30 pro dau s10+ second hand, poti gasi unele chiar ca noi la 1500-2000 lei.

| Catrice explică (pentru Mirel4412):

Am menționat ca mă refeream la mărcile chinezești.

| Legion7X a răspuns (pentru Mirel4412):

Ce să faci cu un telefon puțin mai vechi, O fi el bun. Dar, nu stau sa umbu prin serviceuri pentru cât l-a butonat X sau suprasolicitat, cum este unul de umbla pe jocuri sau il epuizează. Sunt mulți care le ia te miri de unde că nici garanție, nu au. Sau de ce unii vor un tel mai slab si nou cu garanție plus ceva banii, oferind la schimb unul mai performant probabil, fară garanție sau cu garanție care, îi expiră termenul de 2 ani, in 3 luni, apoi se poate defecta linistit. 1500 lei pentru un telefon second hand, nu merită. Ori ai noroc ori pierzi si înghiți in sec. De preferabil, cumperi unul din magazin si putin mai slab. Cu garanție 2 ani făcăndu-si efectul de la data cumpărări.

| Mirel4412 a răspuns (pentru Legion7X):

De pe flip.ro sunt foarte okz verificate + garantie.

| Legion7X a răspuns (pentru Mirel4412):

Eu n-am încredere, plus că altexul este aproape de casă

| CdeMetal a răspuns:

Https://www.emag.ro/......D5GDT2MBM/

Destul de bun pentru bugetul tau, si este putin superior lui A72 care se gaseste la acelasi pret.

| JustStitch a răspuns:

Samsung Galaxy A52

| grasucareaslabitsiaremuschi a răspuns:

Chinezariile alea de care vorbesti tu scot cele mai mari scoruri pe antutu si folosesc cele mai bune procesoare si gpu-uri, ironia sortii, romanul tot roman ramane, daca nu e Samsung sau iPhone nu e telefon bun

| Catrice explică (pentru grasucareaslabitsiaremuschi):

Da si in următorul an maxim dai bani pe altul nou. laughing
Am avut de-a face cu mărcile astea și pentru cat folosesc eu un telefon, nu au rezistat nici un an ca deja începeau să se miște greu.