| Valy_Valy_1995_S4CJ a întrebat:

Ce telefon este mai bun?
iPhone 5S
Huawei P9 Lite
Spuneti-mi si care ar fi diferenta intre cel slab si cel bun!
Multumesc!

7 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Huawei p9 are o baterie de 3000 si o poti scoate si inlocui cu alta. iphone are de 1570mah si nu o poti scoate.

Huawei are 5, 2inci vs 4 iphone
Resolution 1080x1920 pixels 640x1136 pixels
Huawei are 3gb ram, iphone 1gb
Huawei suporta card pana la 256gb
camera Huawei pe spate 13 fata 8, iphone spate 8, fata 1, 2mpx

deci la performanta huwei este m-ai bun, iphone posibil sa fie mai fluent datorita sistemului de operare pe 64 biti

| Mihai1810 a răspuns (pentru octav005):

Huawei este "m-ai" bun ca iphone-ul cand iohanis va fi preot. Poate sa aiba 3gb ram atata timp cat are Android sunt inutili, si in plus camera de pe iphone e mai buna decat camera de pe orice alt telefon si in plus in secolul nostru s-au inventat bumpere cu extensie de memorie pentru Iphone in caz ca duci lipsa de memorie. Si in plus Iphone-ul are cel mai fluid sistem de operare cea mai mare durabilitate in timp. Asa ca mai informeaza-te inainte sa spui aberatii.

| Mihai1810 a răspuns:

Iphone 5s e mai bun. Nu se poate face comparatie intre cele 2. Huawei are o mizerie de sistem de operare (a se citi Android) ios este mult mai fluent. Durabilitatea in timp e net superioara la iphone, camerele nu se compara, deci in concluzie iphone 5s e net superior.

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, dupa parerea mea Huawei are cateva caracteristici mai bune

| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

P9! fara discutii...si crede-ma ca-s muuuulte alte telefoane mai bune ca iphon-urile sau chiar si decat Samsung-urile!

| Mihai1810 a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Cine te-a mintit? Iphone-ul e cel mai bun, cel mai fluent etc Restul sunt niste mizerii datorita androidului si bugurilor acestuia

| ioanoanea15 a răspuns:

Mihai1810 tu te auzi ce spui? Iphonurile sunt telefoane pentru persoanele alea mediocre care nu vor altceva de la un telefon decat sa aiba viteza la Facebook. Androidul este o platforma mult mai accesibila si customizabila. Si mai zice nu stiu care ca Huawei are o mizerie de soft. Androidul fiind o platforma open source poate fii modificat de oricine doreste si schimbat cu alte romuri. Practic daca nu ai primit ultima versiune de Android sau te-ai plictisit de interfata producatorului poti insrala chiar tu alta versiune prin intermediul romurilor custom. Plus de asta daca vrei o performanta mai mare il poti oricand overclocka cu un kernel custom. In schimb la ios vei avea mereu doar cu ce iti ofera producatorul ca sa nu mai spun ca interfata celor de la Apple e destul de plictisitoare.
Parerea mea e ca ar trebui sa alegi p9 lite. Cat despre iphone 5s, de ce ai vrea un telefon care era la moda acum vreo 3 ani?