| Girly97 a întrebat:

Ce va face telefonul daca de exemplu ma deplasez intr-o alta tara, se conecteaza la o retea locala a tarii respective iar eu opresc si repornesc telefonul? Va cauta din nou?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci apel din- sau spre alta tara, atunci este international.
De unde crezi ca, reteaua partenera (din Italia sau alta tara) va "ghici" dintr-un numar de 10 cifre ca tu vrei sa suni in Romanica? laughing

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai activat roaming-ul inainte, atunci telefonul se va conecta pe reteaua-partener a furnizorului tau de telefonie si vei fi anuntat in SMS.
Daca vrei sa apelezi un numar din Romania, atunci va trebui sa scrii si prefixul inaintea numarului din Romania (004 urmat de numar)!

| Girly97 explică (pentru Bula):

Prefixul Romaniei? Dar nu imi modific numarul, roaming-ul nu presupune pastrarea numarului existent?

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

Numarul tau va putea fi apelat normal, de altii.
Doar TU va trebui sa apelezi pe altii din Romania cu prefix, sa pui 004 in fata numarului de 10 cifre, a lor.

| Girly97 explică (pentru Bula):

Dar nu este neaparat un apel international si in plus niciodata nu folosesc prefixul tarii.

| Girly97 explică (pentru Bula):

Aaaaa, am inteles la ce va referiti! Acum suna mai logic!

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

E grea problema cu logica. tongue
Daca ai fi citit intrebarea ta, iar dupa aceea raspunsul meu, atunci intelegeai din prima (nu din a 3-a). big grin

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

Daca faci apel din- sau spre alta tara, atunci este international.
De unde crezi ca, reteaua partenera (din Italia sau alta tara) va "ghici" dintr-un numar de 10 cifre ca tu vrei sa suni in Romanica? laughing

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai roaming-ul activat, da. Se conectează și nu e nevoie de nicio repornire.

| Girly97 explică (pentru mihai69):

Da dar ziceam ca de exemplu se descarca telefonul si trebuie sa il conectez la incarcator dupa care sa il repornesc.

| mihai69 a răspuns (pentru Girly97):

Păi și acasă nu faci la fel dacă se descarcă de tot?!? de ce ar fi diferit în Străinezia?

| anonimg a răspuns:

Când intri într-o țară vei primi un mesaj pe telefon de la rețeaua telefonică cu care a semnat contract de roaming rețeaua numărului tău. Mesajul conține o urare de bun venit, urmată de tarifele apelurilor din țara în care ai intrat.
Dacă ai activat roaming-ul pe numărul tău mai înainte de a ieși din Romania, poți să folosești serviciile de roaming; dacă nu, nu vei putea să folosești numărul tău de telefon. Va trebui să îți cumperi unul din țara respectivă. (Nu știu dacă se mai poate activa roaming-ul la un număr din România dacă ai ieșit deja din România.)

| Panamax a răspuns:

Pana la revelion cand o sa se deschida granitele ai timp sa gasesti raspunsul.Pana atunci spala-te mai des pe maini.