| anonim_4396 a întrebat:

Cu cât la densitate pixeli avem un număr mai mare de ppi, cu atât e mai puțin dăunator pentru ochi ecranul telefonului? Parcă citeam pe undeva că o valoare bună ar trebui să treacă de 300 ppi.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, cu cât e textul mai clar, adică format cu ajutorul mai multor pixeli, ochiul depune un efort mai mic în momentul citirii.
Însă și ce spune Sierra1 e exact la fel de important.
Într un ecran foarte mic, ochii vor obosi oricum.

Mai intervine și distanta de la care privești ecranul, care în cazul telefonului, e cruciala. Nu trebuie sa fie nici prea mica, insa nici prea mare (aviz celor care urmăresc conținut pe telefon, și il țin într-un suport, la distanta mai mare decât o lungime de brat (toată mâna, vreau sa spun) )

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nr de pixeli nu deranjează ochii ci faptul că te chiorăști pe un dispozitiv mic de 8-14 cm, prea mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vorba de a fi mai putin dăunător pentru ochi, cu mai vizibil. Peste 300ppi e recomandat deoarece se vede suficient de clar.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar cu cât imaginea-i mai clară, ochiul depune un efort mai mic, deci pune mai puțină presiune pe mușchii oculari, idee din care putem înțelege că în timp riscul de a dezvolta miopie e mai mic, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bineînțeles, fără stat cu orele în fața telefonului

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar ar putea avea o legatura.