| TrenteWerty a întrebat:

Cu ce sistem de operare merită să cumperi un telefon? Android si IOS? Fără să ținem cont de preț.

11 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Am avut și Android și am și IOS. Mie îmi place mai mult iOS, e mai restrictiv dar fostul telefon încă merge bine și are șase ani vechime. L-am schimbat doar pentru ca aveam spațiul de stocare mic la el, însă și cel actual merge bine fără probleme. La Android mi se bloca sad.

| NotNamed a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Draga mea, Android.ul si ios.ul sunt sisteme de operare. Daca ai luat un telefon prost cu Android nu înseamnă ca e din vina androidului. Nu e vina google. ului ca vinde licenta pentru folosirea androidului oricarei companii de smartphone.uri care unele le pot inplementa pe cartoafe.

| NotNamed a răspuns:

Androidul este mult mai complex si iti face viata mult mai usoara.

| TrenteWerty explică (pentru NotNamed):

Si atunci de ce e atat de scump si de cumparat iphone-ul? În lume Androidul detine 72, 48% din piata sistemelor de operarare pentru telefon si IOS-ul 26, 91%, iar în SUA Androidul detine 38.76% si IOS-ul 61, 07%

| PainTech a răspuns (pentru TrenteWerty):

"de ce e atat de scump si de cumparat iphone-ul?"
Pentru logoul de pe spate în principal. Cei mai mulți cumpără telefonul pentru brand, nu pentru caracteristici. Telefonul ca si caracteristici este bun dar asta nu justifică prețul. Exista telefoane cu caracteristici asemănătoare mult mai accesibile.

E fix același lucru ca si la gentile Gucci. Lumea nu le cumpără neapărat pentru că sunt genti de calitate, le cumpără pentru că scrie pe ele Gucci.

In SUA are o campanie de promovare mai puternică și o mulțime de magazine, parteneri și service-uri autorizate. Plus că are lumea bani.

Android poate fi adaptat ușor cerințelor, e un sistem mult mai deschis.

iOS e un sistem închis. Ai acces doar la ceea ce permite Apple. Totuși asta vine cu câteva avantaje (poate fi mai ușor de folosit, e "foolproof").

Pentru mine acele avantaje ale unui sistem închis nu compensează pentru dezavantaje. Vreau sa pot personaliza, modifica și instala ce vreau eu, nu vreau sa fiu limitat de o companie.

| NotNamed a răspuns (pentru TrenteWerty):

Daca mergi pe premisa ca ce e mai scump e neaparat mai bun inseamna ca traieati in cea mai mare prostie a vietii tale. Hai sa facem un exercițiu de copii mici sa ti se dezghete mintea: Daca creezi un produs care e foarte popular pentru ca il cumpără vedetele, lasi pretul real sau il piperezi ca sa profiti de popularitate ca stii ca oricat or fi pretul exista cumpărători?

Viziteaza link. urile astea si documenteaza.te in intregime:
https://playtech.ro/2020/de-ce-sa-nu-ti-cumperi-iphone-12-romania/
https://youtu.be/HJc62fTQNGg

In primul este un articol detaliat despre mega teapa Iphone si al doilea este un review al celui mare reviewer al Romaniei, dupa ce a utilizat intens Samsungul cateva luni.

| TrenteWerty explică (pentru NotNamed):

Nu merg pe premisa ca daca e cel mai scump e si cel mai bun. Ma intrebam doar ce are atat de bun iphone-ul fata telefoanele cu Android de e asa scump.

| NLS a răspuns (pentru PainTech):

E vorba si ca e o companie americana, si e cumparat din patriotism.
Apoi, daca ma uit la pret in SUA vs Europa...

Insa cum ziceai tu, avantajele nu compenseaza dezavantajele.
Am luat pentru un membru al familiei un Redmi 9.
Vin cu foarte mult bloatware telefoanele Xiaomi.
Cu o aplicatie destul de simplu de folosit, dupa 2 ore ce au inclus si research, am dezinstalat toate aplicatiile nedorite, am coborat incarcarea celor 3gb ram de la 70% la 48%.
Sa nu mai vorbim de customizare, varietate, si un sistem liber, in care faci ce doresti.

| PainTech a răspuns (pentru NLS):

Am un Xiaomi A1, singura aplicație bloatware este "Feedback". E unul din telefoanele cu Android "curat".

Și bloatware-ul poate fi dezinstalare cu putina răbdare și pricepere.

Mă refeream aici mai mult la androidul pur. In orice caz sistemul mai deschis decat iOS.

| DenqOO a răspuns:

Eu sunt pentru Android

| GsmStore a răspuns:

Salut. Nu este un sistem mai bun decât altul. Totul depinde de gusturi si preferinte.