| piticuz a întrebat:

Cum activez netul de la Cosmote pe un Nokia c3-00? imi da si o eraore care suna asa: Abonati-va la pachetele de date chiar daca selectez wi-fi.

Răspuns Câştigător
| Predator30 a răspuns:

Cred ca nu sunt facute configuratiile, trimite la 638 msj "activare" si imi zici dupa ce ai reusit, succes o zi faina!

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, conexiunea wi-fi NU are legătură cu cea de date 3G/GPRS!
Pentru conexiunea wi-fi se fac setări în Meniul telefonului.
iar pentru conexiunea de date se face activarea netului.

Pentru activarea şi setările de net GPRS ( conexiunea de date ) vezi linkul OFICIAL :
http://www.cosmote.ro/ro/serviceinstructions.aspx?cid=18379&ns=-10000

Vezi modalitatea de conectare wi-fi la pag. 26 din Manualul ( în limba română ) pe care-l poţi descărca de la linkul :
http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_C3-00_UG_ro.pdf

Chiar dacă NU ai internet inclus/credit pentru traficul de net, POŢI folosi conexiunea wi-fi!

Poţi să te conectezi la internet prin wi-fi, la o reţea din casă ( dacă ai internet la Pc/laptop atunci îţi iei un router wireless şi ai net prin wi-fi şi pe telefon ) sau din vecini ( depinde ce reţele găseşte ), ori de la un local cu wi-fi free.

Astfel NU vei plăti trafic de net.

Traficul de net se plăteşte doar dacă foloseşti conexiunea de date 3G/GPRS.

Acest model de telefon ARE wi-fi; vezi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/nokia_c3-3269.php

Toate cele bune.

| gmxromania78 a răspuns:

Trebuie configuratiile facute, poti sa le faci manual cat si automatic trimitand sms la 638 cu textul "activare" sau gol daca imi aduc aminte (este gratuit sms-ul) si o sa ti le faca singur! Bafta

| Lionsgate a răspuns:

Nu i suna ma:l intra pe cosmote.ro si gasesti acolo un formular iti pui nr sit trimit setarile gratis.

| piticuz explică (pentru Lionsgate):

Eroarea suna nu eu sunam laughing mersi...

| Lionsgate a răspuns (pentru piticuz):

Cauta pe net si o sa-ti dea

| piticuz explică (pentru Lionsgate):

Ideea era ca am cautat si am gasit niste configurari dar la Vodafone. tocmai d'asta am intrebat aici, daca gaseam nu mai intrebamwinking

| andreealuiza13 a răspuns:

Buna... Si eu am avut aceeasi problema cu telefonul meu.trebuie sa te duci la cosmote (sau pe ce retea esti ) sau chiar de unde tiai luat telefonul daca ai timp si sa le zici sa ti activeze internetul sau ce problema ai tu. Sper ca ti-am fost de ajutor

| Vechiu_Vasile_1979 a răspuns:

Nu stiu asta vreau si eu sa aflu