| Girly97 a întrebat:

Cum aleg telefoanele care ajung in alte tari reteaua pe care o vor folosi?

4 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

In functie de ce cartela sim bagam in ele, la fel ca si aici. Daca nu gasesc ceva compatibil raman neconectate la retea.

| darrio2007 a răspuns:

Pe baza sim-ului introdus in ele.

Bula
| Bula a răspuns:

Presupun ca intrebi in roaming.
Cartela SIM din telefon contine codul retelei de unde face parte.
Cand ai trecut granita (si daca ai roaming-ul activat), atunci telefonul emite in continuare acel cod de identificare, iar reteaua (cu care are intelegere de roaming reteaua ta de telefonie) il va conecta, conform protocolului incheiatt intre cele doua firme.

| RAY a răspuns:

Eu cand am ajuns in Germania automat am fost la Vodafone deutschland desi aveam cartela de Vodafone Romania, desi depinde de ce operator ai, telekom ro-de