| Ionuț1991Andrei a întrebat:

Cum e mai bine. Sa descarc telefonul pana la 0 % sau sa îl las pana la 50 % și sa îl încarc? Cum credeți ca e mai ok pentru durata de viata a bateriei?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tot procesul de incărcare e automatizat și controlat de procesor. oricum faci, tot câteva sute de cicluri COMPLETE te ține bateria

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru cea mai buna performanta, bateria telefonului nu trebuie sa scada sub 20% parca.

Era si un studiu pe undeva + mai multe articole pe internet.

https://www.yoda.ro/......fonul.html

| PainTech a răspuns:

Recomandat e să îl menți între 20%-80%, cu cât mai puține cicluri complete de reîncărcare.

| Ineys a răspuns:

20-30. 50 e exagerat, efectitv iti cumperi telefon cu bateria la jumate daca faci asta.

Chestia cu incarcatul de la 0 de cateva ori nu mai e de mult. Aia era la bateriile vechi. Astea noi n-au nevoie.

| florin926481f a răspuns:

Eu il bag la incarcat cand scade la 30% sau mai putin si il las la incarcat pana pa 80%-90%

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Depinde de starea telefonului, dacă e nou nouț descărca-l de vreo 2-3 ori până la 0% eu așa am făcut

| Kajun a răspuns:

Îl descarci până la 20%, dacă vrei să țină și mai mult nu umbli pe el până nu se încarcă 100%.