| Claudes a întrebat:

Cum imi dau seama daca la un telefon este spart displayul?
Din cate am auzit, poate fi spart displayul fara ca sticla sa fie sparta.
Am un Samsung Galaxy S2 si merge ok vreo 2 minute si se blocheaza touch-ul complet (inclusiv butoanele touch senzitive de jos), daca il blochez si il deblochez iar merge ok, iar dupa 2 minute problema se repeta.
https://www.youtube.com/watch?v=5yNx7FN-CE0
Ca in acest videoclip.
Care poate fi problema? Se poate sa fie spart displayul?
Am incercat resoftare, resetare fabrica, clear cache, tot nu merge.

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Ciudat, du-te la un service GSM sa-l verifice sau daca inca mai ai garantia la el sa-l trimiti in service... normal astfel de probleme sunt din cauza software-ului daca zici ca daca blochezi si deblochezi ecranul merge iar... Display-ul este cel ce-ti da imaginea, format din pixeli, la S2 display-ul are rezolutia de 480x800

| Claudes explică (pentru RB26DETT):

Este posibil sa fie de la root?

| RB26DETT a răspuns (pentru Claudes):

Nu cred ca dupa resoftare mai ai root! Am avut si eu root pe un xperia M si l-am modificat atat de tare incat am avut bootloop adica nu mai pornea, tot apareau logo-ul, animatii si iar asa... chiar nu-mi dau seama de ce face asta.
Incearca asta, inchide telefonul si dupa tine apasat butoanele on/off si home ca aici https://www.youtube.com/watch?v=O1m-7Z8vvrg apoi dai wipe cache! Incearca si treaba asta, mai fa-i un factory reset sau un hard reset, daca nu merge inseamna ca telefonul este de vina, du-te cu el in service!

| Claudes explică (pentru RB26DETT):

L-am dus la service, cei de acolo au spus sa-l las 2-3 zile la ei ca ma vor anunta cand vor gasi problema la el. Au spus ca poate fi de la placa de baza, ecran sau posibil sa fi fost scapat in apa.

| RB26DETT a răspuns (pentru Claudes):

Ai facut o alegere bunawinking doar ei iti vor spune cu exactitate ce are telefonul!

| Covaci_Cristian_Daniel_1989 a răspuns (pentru Claudes):

Eu l-am mam in piedicat pe drepte si aveam tel in mana si am cazut cu el in mana pe parete si cand cand dau cu ungia pe displei se simnte ca e scariat dar vreau sa stiu daca e afectat si in interior?