| b2gdan0 a întrebat:

Cum imi dau seama daca telefonul meu NIVO este facatura sau nu?
Acesta este cuparat la abonament.

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

:)) coaee niezo... faci misto? nu are importanta aia. asa o fi din programul tastaturii.Acum am vazut si eu faza cu steluta :)). si am telefonul de 2 ani si ceva.
Pt a verifica daca este original mai poti sa verifici printr-un program de benchmarking (le gasesti pe google play) si vezi daca sunt specificatiile la fel.
daca l-ai luat de la Orange sau de la un magazin partener nu ai cum sa iei un fals.
Telefonul tau e produs de Gigabyte Technologies (mai concret) dar au incheiat un parteneriat cu Orange si l-au pus pe piata sub brandul Orange (ca sa se vanda mai bine).

uite aici specificatiile en-detail:
http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=4319&view=1&c=orange_nivo

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Adica? daca e contrafacut? daca l-ai luat de la un magazin cunoscut nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.

Daca ai luat de la diversi dubiosi
compara un original cu ceea ce vrei tu sa verifici. calitatea materialelor din care e facut, pozitionarea sloturilor de sim, a bateriei, a cam tot ce e in carcasa.

ai mai putea verifica seriile de bare de pe el. sau imeiul

| b2gdan0 explică (pentru Danzell):

Dar are cinci varfuri la steluta si nu sase, ce inseamna?

| Danzell a răspuns (pentru b2gdan0):

La ce te referi ca nu inteleg? ce stelute pe nivo?
la benchmarking? daca te referi la asta stelutele alea iti arata performanta telefonului. aceasta poate varia de la telefon la telefon chiar daca sunt exact acelasi model. depinde de ce ruleaza pe el, cat de mult mananca din resurse...etc)

| b2gdan0 explică (pentru Danzell):

La steluta de la tastatura de unde formezi numere.

| Danzell a răspuns (pentru b2gdan0):

:)) coaee niezo... faci misto? nu are importanta aia. asa o fi din programul tastaturii.Acum am vazut si eu faza cu steluta :)). si am telefonul de 2 ani si ceva.
Pt a verifica daca este original mai poti sa verifici printr-un program de benchmarking (le gasesti pe google play) si vezi daca sunt specificatiile la fel.
daca l-ai luat de la Orange sau de la un magazin partener nu ai cum sa iei un fals.
Telefonul tau e produs de Gigabyte Technologies (mai concret) dar au incheiat un parteneriat cu Orange si l-au pus pe piata sub brandul Orange (ca sa se vanda mai bine).

uite aici specificatiile en-detail:
http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=4319&view=1&c=orange_nivo

| trolololo a răspuns:

Cum sa fie făcătură dacă l-ai luat de la Orange?

| KinekT a răspuns:

Testeazal cu un benchmark si vezi ce are in el... daca corespunde cu specificatiile.Comparal cu alt telefon ca si al tau sa vezi daca exista o diferenta. Daca l-ai cumparat de la Orange nu se poate sa fie fake.

| AlyAlexutza0511 a răspuns:

Ce e cumparat de la Orange, sau Cosmote in fine de la magazinele de telefoane nu sunt facatura, cele care se dau pe strazi, din piata sau de pe net pot fi facaturi.