| Geani645 a întrebat:

Cum platesc taxele vamale la AliExpress?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand pachetul ajunge in vama romana, te vor anunta cei de la vama printr-un aviz postal, unde sa mergi sa platesti si sa-l ridici.
Cheltuielile vamale si TVA se platesc doar daca pachetul depaseste $100.

| Geani645 explică (pentru Violleta2022):

Eu stau aproape de Constanta.

| Geani645 explică (pentru Violleta2022):

Produsele de la AliExpress ajung cu vaporul sau avionul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Geani645):

Depinde ce alege expeditorul!
IN general cu vaporul, ca cel cu avionul este scump.
Dar marfa soseste intre 3 si 8 saptamani, asta iti spune si expeditorul pe pagina lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu are nici o importanta unde stai, ca din China pana in Romania la vama, tot atatea saptamani dureaza.
In plus, daca nu esti din Constanta "city", mai face 2-3 zile pana ajunge postasul sa te anunte.