| Girly97 a întrebat:

Cum pot afla daca un numar este in roaming? Suspectez ca am pe cineva care este in roaming si accidental l-am apelat nestiind ca este in strainatate dar spunandu-mi ca nu poate raspunde... Nu vreau sa se mai repete.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ti-a raspuns robotul din reteaua partenera, din alta tara.
Daca a sunat de cateva ori, inseamna ca n-a vrut sa-ti raspunda, sa nu-l coste suplimentar.

Din iunie, problema se va rezolva cu roaming-ul din UE: taxarea va fi in cadrul tarifarii convorbirilor din pachetele de "alte retele", ca si cele locale, din tara.

| Girly97 explică (pentru Bula):

Sincera sa fiu eu nu prea ma descurc cu roamingul asta, anul viitor la banchetul de clasa 12 din Bulgaria cu siguranta voi fi singura din clasa care va avea probleme nestiind nimic despre roaming... Nu as vrea sa creada colegii sau profesorii ca nu ma pricep la telefoane de aceea incerc sa imi tin gura...

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

happy
Daca e adevarat, la anul' va fi deja uitata notiunea de roaming, in tot UE.
Vor fi doua categorii de convorbiri: in "propria retea de telefonie" si in "alte retele", inclusiv in clalalte tari UE.

| johnnny123 a răspuns:

Nu cred că înțelegi cum se face taxarea la roaming. Atunci când suni pe cineva care este pe roaming în altă țată, tu plătești doar ca un apel obișnuit în rețea, iar el plătește diferența.

Deci pentru tine nu are nici o importanță cine e în roaming și cine nu, pentru că nu tu plătești.

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns:

"Găsește prietenii mei" este o aplicatie care te ajuta sa localizezi pe o harta unde se afla cei pe care-i ai in agenda. O gasesti aici:
https://play.google.com/......ps/details
Sper sa-ti fie de folos. Bafta!