| Anonimul151 a întrebat:

Cum pot avea mai mult spațiu de stocare pe telefon? Am foarte multe poze, screen-shot-uri, videoclipuri și documente. Unele importantele, dar am și neimportante. Pe cele neimportante le șterg la o anumita perioadă. Însă numărul celor importante este destul de mare și îmi ocupa extrem de mult spațiu în telefon.

Am încercat și cu card de memorie, însă nu mă ajută. În sensul că ori nu îmi recunoaște cardul telefonul, ori nu se stochează pozele pe card.

Se merită plătit un abonament, la google one pentru 100 GB? 9.99 lei/lună?

Sau exista aplicații unde pot stoca dar care să fie gratuită?

Sau ce altă variantă ar mai fi?

Sa pun toate pozele pe un stick, iar apoi să le șterg din memoria telefonului?

20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu as incepe prin a investiga de ce telefonul tau care are slot pentru card nu recunoaste card, m-as interesa care este capacitatea maxima a cardului pe care o suporta, sunt telefoane mai vechi care suporta sa zicem maxim carduri de 32 Gb si altele suporta 1 terra.
Cel mai simplu mergi cu telefonul si cardul pe care il ai la un service bun GSM, o sa iti explice acolo ce faci si ce nu faci corect pentru ca fisierele tale sa poata fi stocate pe card si de ce nu este recunoscut cardul (poate nu este formatat cum trebuie).
Costul unui card este de 50 de lei sau zicem maxim 100 de lei daca trebuie ceva de brand, mai calitativ.
Tot ce inseamna google, Facebook si brigada, nu as avea incredere nici in serverele si cloudul lor.
Companii de astea care spioneaza, vand datele personale ale utilizatorilor si fac fel si fel de smecherii pentru a avea un castig, NU SUNT DE INCREDERE! Evita pe cat posibil google, Facebook,insta, meta si tot ce reprezinta ei.
De ce le-as plati lor ceva?

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Am înțeles, Mulțumesc pentru răspunsul tău. O sa merg probabil la un service, sau o sa încerc prin setări sa îl fac poate e dezactivată vreo opțiune...Nici eu nu aș vrea să plătesc astfel de servicii din aceasta cauza, pentru că n am încredere. Și de aceea încerc sa găsesc variante mai bune decât asta. Acum, am găsit ceva stick cu mufa tip c pentru telefon, însă nu știu dacă e ok.

Uite: https://www.emag.ro/......D1T67CMBM/

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu ai nevoie de acel stick in problema ta, nu stiu ce model de telefon ai dar mai mult ca sigur ai nevoie de un card microSD precum cele de aici :
https://www.emag.ro/......+telefon/c
De ce am zis de service GSM? pentru ca daca nu te pricepi cel mai bine e sa mergi acolo.
Fie nu ai ce card trebuie fie nu ai setat ce trebuie, asa ca cei de acolo te pot ajuta mai usor decat noi cei de pe net.

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Telefonul e Samsung A51

| NLS a răspuns:

Abonamentele merita, dar nici eu nu prea am incredere, nu mi-as stoca informatiile personale acolo, nici documente, nici poze de familie.
Pentru diferite filmulete, muzica, o poti stoca pe Google Drive si pe Mega.nz, fiecare iti ofera 15 GB gratuit,
(Mega.nz ofera 16 TB pentru 30 euro pe luna, sau 8TB pentru 20 euro, 2 TB pentru 10 euro, 400 GB pentru 5 euro)

Dintre card si stick, varianta "stick" e mai ieftina dar si viteza de acces e mai mica.
Niciunul nu au o durata de viata foarte mare, si se pot defecta din senin, chiar daca sunt de calitate.
Daca insa pastrezi totul pe 2 astfel de dispozitive, atunci sansele sa le ai si peste 5-10 ani cresc considerabil.

Ce (model de...) telefon e?
Mergi la un service cum ti-a indicat Simpatik, e imposibil sa nu functioneze salvarea pe card (decat daca telefonul e defect).

Ce varianta ar mai fi pentru datele sensibile si importante?
Sa salvezi totul pe un HDD, si in paralel, pe un SSD (ambele de calitate, nu Intenso si alte balarii).

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Am găsit varianta de stick de mai sus, Samsung de 256 GB, mie mi se pare o spațiu destul de mult de stocare nu? La card de memorie am încercat multe variante, am luat varianta recomandată de tine întotdeauna, însă nu a mers...

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Răspunsul, anterior l-am greșit. Te am încurcat din greșeală cu persoana de mai sus, Simpatik. ( scuze ).

Mi-am comandat o variantă de stick USB pentru telefonul meu să încerc și așa. Cei de la eMAG, spun că e ok.

Nu prea aș plăti pentru ceva online pentru că de exemplu poate, îmi uit parola sau îmi pierd contul, și automat îmi i-a banii mereu din cont, și nu îl mai pot opri ( dacă pierd contul ), și pe lângă asta îmi pierd și pozele.

Telefonul e Samsung A51.

Nu mă pricep atât de bine cu memoria telefonului și chestii de genul, însă am încercat multe variante dar habar n am de ce nu merge. Probabil greșesc eu ceva.

Telefonul nu e defect, îl am de aproape 3 ani, și merge foarte bine. Doar că cum memoria e plină merge mai greu.

Cum spuneam, mi am comandat varianta de stick de mai sus : https://www.emag.ro/......DRT67CMBM/

Știu că poate prețul e unul destul de mare, dar cei de la eMAG mi au spus că e destul de bun. La memoria de 256GB, intră destule poze, videoclipuri și documente. Acum, eu nu știu o să văd. Sper că nu mi am luat țeapă cu asta, și ca o să meargă.

Tu ce spui de această variantă de stick.

Mulțumesc mult pentru răspunsul tău.

| NLS a răspuns (pentru Anonimul151):

Cred ca e ok, insa cum telefonul tau nu are USB 3.1, va dura ceva pana sa realizezi transferul, chiar daca viteza stickului e mare.

400MB/s cat spune Samsung nu obtii nici macar pe USB 3.2 Gen 2x2 (si nu exista inca telefon cu o astfel de tehnologie)
Dar banuiesc ca ei se refera la copierea pe un calculator compatibil (cu USB 3.2), nu pe telefon.

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Problema că se vor transfera câteva minute pana se va realiza transferul nu e o problemă atât de mare. Important e să meargă. Și să se potrivescă la telefon ( sigur se potrivește pentru că are mufa tip C.

Trebuie să aibă un anumit usb că să se transfere mai repede? Cum ai zis tu de 3.1...

| NLS a răspuns (pentru Anonimul151):

Va dura mai mult de cateva minute, daca e telefonul plin.
Standardul USB al telefonului, este USB Type-C 2.0. Adica poti transfera pe un stick cu maxim 480Mbps (asta inseamna ca mai mult de 60MB/s nu poti atinge, chiar daca stickul acela suporta 300 sau 400MB/s).

Dar de functionat, va functiona perfect.

| Yuoia a răspuns:

"ori nu se stochează pozele pe card."
Ai schimbat in setari locatia pe care se salveaza?
"Sa pun toate pozele pe un stick, iar apoi să le șterg din memoria telefonului?"
Inclusiv alte fisiere de care nu ai nevoie permanent.
Cea mai sigura varianta. Si gratis.

| Anonimul151 explică (pentru Yuoia):

Am încercat, dar tot nu a mers. O să mai încerc și o să văd. Momentan ma gândesc sa cumpăr un stick pentru telefon, și am găsit varianta asta: Am înțeles, Mulțumesc pentru răspunsul tău. O sa merg probabil la un service, sau o sa încerc prin setări sa îl fac poate e dezactivată vreo opțiune...Nici eu nu aș vrea să plătesc astfel de servicii din aceasta cauza, pentru că n am încredere. Și de aceea încerc sa găsesc variante mai bune decât asta. Acum, am găsit ceva stick cu mufa tip c pentru telefon, însă nu știu dacă e ok.

Uite: https://www.emag.ro/......D1T67CMBM/

Ce zici? Este ok?

| Yuoia a răspuns (pentru Anonimul151):

Daca vrei stick, e ok.

| Anonimul151 explică (pentru Yuoia):

E ok varianta asta? https://www.emag.ro/......DRT67CMBM/

| Yuoia a răspuns (pentru Anonimul151):

Probabil ai rezolvat problema. Cum vezi, nu intru zilnic aici.
Ti-a raspuns @NLS.
Eu prefer sa salvez totul pe hardul PC-ului.

| helpforyou a răspuns:

Pentru o cantitate atât de mare nu găsești gratuit.
Cel mai generos spațiul îl au cei de la Microsoft de 1TB la contul 360 cu abonament.

| Anonimul151 explică (pentru helpforyou):

Varianta asta : https://www.emag.ro/......D1T67CMBM/ de stick, e ok? După cum văd e stick pentru telefon, cu mufa aceea tip C...

| helpforyou a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, daca ai USB Type-C pe telefon. In principiu ar trebui sa ai.
Vad ca este Samsung, deci ai si calitatea asigurata.

| Anonimul151 explică (pentru helpforyou):

Da, telefonul meu e Samsung A51.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă cu un hard. Acolo poți pune și poze și video-uri și de toate.

Mai era google drive și ăla era gratuit, îl am și eu, dar să nu mă întrebi cum îl accesezi că habar nu am, eu m-am trezit că dintr-o dată îmi salvează poze de acum mulți ani.

Ar mai fi și un card de memorie dar ai zis că nu te ajută.

Mai încearcă și cu mail-ul gen ceea ce nu folosești prea des, să încerci să le transferi pe mail și apoi le arhivezi și așa le găsești pe toate.