| AlexandruAleBenescu a întrebat:

Cum pot sa decodez un telefon Alview Simply S5 ( primeste doar cartela de Orange) si vreau sa imi bag alta cartela si nu pot... Cum il fac. AJUTOR CAT MAI REPEDE DACA SE POATE, dau FUNDA!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înseamnă că acel telefon este CODAT pe Orange :(

Dacă ai cumpărat telefonul recent şi l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

Sau, îl poţi duce la un Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune.

| AlexandruAleBenescu explică:

Pai si nu sti cum pot sa il fac singur?