| Arseia a întrebat:

Cum pot sa dezactivez sistemul RO-ALERT?
Eu nu sunt interesata de prostiile lor, plus de asta si m-au trezit a doua oara dimineata.
(Mesajul ce apare pe telefon)

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Messages, settings, emergency alerts settings si le ai acolo. On/off

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Admiti detectarea si comunicarea locatiei tale (sau dai tu manual) pentru aplicatie, astfel vei fi alertata DOAR daca intr-adevar este un pericol iminent IN ZONA TA.

| Arseia explică (pentru Bula):

Nu e vorba de aplicatie, pentru ca nu o am
si eu va inteleg ce spuneti ca e in perioada de testare si ca e important pentru voi
dar eu una chiar nu sunt interesata de asa ceva si ma deranjaza cand cineva trimite un asemenea mesaj pe care eu chiar nu vreau sa il primesc absolut nici o data
eu una am dat bloc la mesaje chiar si operatorului pentru ca tot imi trimitea mesaje cu factura cu oferte promotiionale si pe mine ma deranjaza sa merg pana la telefon pentru NIMIC
Plus ca mesajul imi ramane pe ecran si imi consuma bateria ca nu stau toata ziua cu el in mana
asa ca rog pe cineva care stie cum se poate bloca acea alarma, acel mesaj sa imi spuna

| Bula a răspuns (pentru Arseia):

Mergi la o caserie a operatorului tau de telefonie impreuna cu telefonul tau si vorbeste cu ei.
De la ei este posibilitate de limitare ai anunturilor de diferite tipuri.

Avertizarile Ro-Alert sunt foarte utile, daca ti se trimit doar mesajele care te privesc DOAR PE TINE, in ZONA TA.
In cazul in care nu este specificat locatia, iti sunt trimise toate avertizarile pentru toata tara, ceea ce chiar este enervant.

| Arseia explică (pentru Bula):

Prin urmare operatorul ar fi singura optiune?

| Bula a răspuns (pentru Arseia):

Se pare ca da, in cazul tau. happy

| AC4S4 a răspuns:

Nu cred că poți, poți doar să îți închizi telefonul.
Mesajul e util în caz de ceva grav, nu e o prostie.

| Arseia explică (pentru AC4S4):

Da, o fi
dar eu am pus intrebarea pentru ca nu ma intereseaza
nu ma intereseaza de cutremure, tornade sia alte...
eu vreau doar sa nu ma mai deranjeze
ma deranjeaza destul cu alarmele care suna de un an de zile
si sunt sigura ca sunt si altii care vor sa stie cum se dezactiveaza

| Lioana a răspuns (pentru Arseia):

Nu-l dezactiva. E util. Acum e in perioada de testare. Nu va suna tot timpul fara motiv.

| bogdan324 a răspuns:

Si pe mine m-a trezit odata mesajul ala pe la 3 dimineata, cel mai rau e ca era telefonul era setat sa puna o voce sa recite mesajul ala.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu stiu cum il poti dezactiva. Cand iti mai apare restarteaza telefonul si va disparea(o perioada)

| Bogdan70001 a răspuns:

Nu il poti dezactiva. Operatorul tau de telefonie este obligat sa trimita alarma ca sa vada daca functia merge.Si nu inteleg ce te supara atat de tare o sa se termine incurand si dupa vei fi anuntata doar in cazuri extreme de cutremure, inundatii, etc si crede-ma nu cred ca vrei sa te trezesti cu casa distrusa si tu intr-un spital, pentru ca nu ai vrut sa fi anuntata in cazuri extreme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai ușor îți pui telefonul pe dnd când nu vrei să fii deranjat?

| Arseia explică:

Gata,am gasit eu.
se dezactiveaza asa la mine : click pe Mesaje-setari-mai multe setari am dezactivat: mesaje server si canale difuzate
a doua faza e asa:
click pe Mesaje-setari-mai multe setari -setari alerta de urgenta
aici am mers la vibrare off si am dat pe alerte urgenta unde am debifat toate "casutele".

| Arseia explică:

Eu,sunt multumita, nu am mai primit acele mesaje.