| IonutPetre12 a întrebat:

Cum pot sa scap de dependenta de telefon? La alcool am renuntat singur dar la telefon si internet nu pot.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu: inchizi telefonul si gata, spui ca l-ai pierdut sau il lasi in casa si iesi fara el.
Cu internetul este mai greu dar se poate, daca te fortezi sa iesi zilnic afara, cateva ore si a faci un sport, care iti ajuta la anxietate si problemele psihice pe care le ai acum.
Eventual ia-ti o bicicleta si alearga cu ea zilnic, cateva ore.
Iesi si intalneste-te cu prietenii, socializeaza, mergi la strand, la munte, fa-ti prietena samd.
Inca ceva: nu exista "nu pot", exista doar "nu vreau" si acela depinde NUMAI de tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum vrei să poți ceea ce nu poți? E cu neputință.

| Apokales a răspuns:

Tranteste-l de pamant si gata. Nu-l ai, nu-l folosesti. Asta sau ai putea sa-l inchizi si cat timp esti la munca il lasi undeva unde nu ai acces la el, esti rezolvat pe 8 ore si ceva. Cred ca problema reala cand vine vorba de tehnologie este ca omori timpul pe telefon pentru ca nu ai un program bine stabilit.

| cfrtobias a răspuns:

Imi dai mie telefonul tau, si tu folosesti un telefon vechi laughing care nu tine bateria multa, sau nu il poti folosi pentru ce folosesti de obicei

| dinaprilie a răspuns:

Dar de ce? Ai altceva mai bun de facut si nu poti face?

| Dintrebare a răspuns:

Gaseste alta activitate cu care sa inlocuiesti statul pe telefon. De exemplu poti face sport sau poti citi. Si incearca sa iti impui un anumit timp pe care sa il petreci pe telefon. De exemplu maxim 5 minute pe ora sau maxim o ora pe zi. Ideal ar fi sa iti gasesti ceva de facut ca sa nu risti sa te plictisesti si sa iei din nou telefonul.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Cum? Pur si simplu le vinzi, iar in locul telefonului performant iti iei o caramida de 50 lei, chiar zilele trecute am reusit sa imi vand PC-ul acum telefonul happy Crede-ma, acum am timp berechet. mizeriile astea sunt create tocmai sa iti ia si sa iti ocupe tot timpul/viata. Te sfatuiesc sa faci ce am facut si eu, eu nu regret happy