| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa debrickuiesti un telefon?

8 răspunsuri:
| Skippy223 a răspuns:

Sunt doua tipuri: Soft brick si Hard brick.
Daca e soft brick, se intampla una din urmatoarele:
Se restarteaza intr-una
Nu se porneste
Se porneste direct in Recovery Mode
Se porneste in "Bootloader"
Ramane blocat la ecranul de start
sau altele.

Explica ce se intampla cand vrei sa il pornesti.

Daca e hard bricked, telefonul nu arata nici un semn de viata, nici cand e conectat la calculator. In acest caz, telefonul e practic mort. Dar speram ca nu e cazul, si ca este un soft brick - te astept cu detalii ca sa putem clarifica.

| Doc_Marty_1998 a răspuns:

Sunt doua tipuri: Soft brick si Hard brick.
Daca e soft brick, se intampla una din urmatoarele:
Se restarteaza intr-una
Nu se porneste
Se porneste direct in Recovery Mode
Se porneste in "Bootloader"
Ramane blocat la ecranul de start
sau altele.

Explica ce se intampla cand vrei sa il pornesti.

Daca e hard bricked, telefonul nu arata nici un semn de viata, nici cand e conectat la calculator. In acest caz, telefonul e practic mort. Dar speram ca nu e cazul, si ca este un soft brick - te astept cu detalii ca sa putem clarifica.

| Skippy223 a răspuns (pentru Doc_Marty_1998):

?
De ce ai copiat răspunsul meu?

| Mitzu7 a răspuns (pentru Skippy223):

Atunci cand il conectez la PC mi-l vede, dar ecranul nu porneste.Initial am vrut sa instalez un rom dar nu a fost compatibil, iar dupa sa instalezi rom-ul am dat wipe la boot, system....Eu zic ca s ar mai putea face din moment ce mi l vede PC-ul.

| Mitzu7 a răspuns:

ATUNCI cand il conectez la pc mi-l vede.Ecranul nu porneste.Initial am vrut sa instalezi un rom cu TWRP dar nu a fost compatibil si inainte am dat wipe la system, boot....Eu zic ca s ar mai putea face din moment ce mi l vede pc-ul.E un Lenovo A6010.

| Skippy223 a răspuns (pentru Mitzu7):

Ai incercat sa folosesti Odin?
Scoate Odin aici: https://drive.google.com/file/d/0B1p-7ya9G3bBLVpjU180R1lXYzA/view
Scoate fisierul asta: https://drive.google.com/file/d/0B1p-7ya9G3bBLW9wV2YwR0IwaVk/view

Trebuie sa iti pui telefonul in Download mode. Poti sa faci asta?
Daca da, pune-l in Download mode (Volume+ + Home Screen + power) si pe urma Volum Up ca sa te conectezi.
Intra in Odin ca administrator. Daca il recunoaste, apasa pe PDA si cauta fisierul care ti l-am trimis in al doilea link (recovery.tar) si dai Start.

Daca nu poti intra in download mode, incearca combinatia de Volume- + Home + Power.

| Mitzu7 a răspuns:

Nu,merge, o sa-l duc la service, stii cat ar costa?

| Skippy223 a răspuns (pentru Mitzu7):

Nu am idee, dar banuiesc ca nu e ieftin.
Bafta.