| anonim_4396 a întrebat:

Cum se încarcă bateria unui laptop nou sau telefon nou pentru o durată mai mare de viață? Cum e cel mai sănătos?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Bateriile moderne nu au nevoie sa fie formatate sau calibrate ( nu mai e aceeasi tehnologie ca la Nokia 3310).

Evita sa folosesti laptopul in timp ce e la incarcat.

Evita sa faci prea des cicluri de incarcare. Un ciclu e atunci cand il descarci complet si in incarci complet. Cel mai bine ar fi ca procentajul bateriei sa fie undeva intre 30-70.

Nu lasa bateria sa se descarce complet.

Evita expunerea la temperaturi extreme.

6 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Nu stai pana scade sub 10 la suta
Il incarci cate putin, nu dintr-o data de la 0 la 100, altfel se incalzeste bateria

| Anonim53220 a răspuns:

La dispozitivele noi nu mai este nevoie formatarea, se stie de mult da' aparent mai sunt ceva boomeri pe aici. Nu sunt niste reguli, bateriile nu mai sunt ca acum 5-10 ani

| Alle236 a răspuns:

Din cate am mai citit stiu ca e bine cand il cumperi sa il lasi sa se descarce de tot de 3 ori (scrie si in manualul de utilizare)si nu e bine sa folosesti dispoizitivul in timp el se incarcat
P.S sper ca te-am ajutat

| anonimg a răspuns (pentru Alle236):

De acord! Mai adaug ca trebuie si incarcat complet. Si de asemenea, dupa timpul acesta de formatare sa nu fie lasat niciodata sa se descarce complet.

| JicaContra a răspuns (pentru Alle236):

BATERIILE CU LITIU ***NU*** SE LASA SA SE DESCARCE DE TOT

asta e o solutie SIGURA sa le strici, o baterie e protejata si in realitate cand are 0% de fapt mai are ceva curent in ea, pentru ca daca se descarca la 0 absolut NU mai poate fi incarcata

generatia anterioara de baterii de laptop-uri/telefoane, DIN SECOLUL TRECUT, intr-adevar trebuiau "formatate" adica de 2-3 ori erau lasate sa se descarce de tot si apoi sa se incarce de tot, NU MAI E CAZUL CU BATERIILE CU LITIU

TOATE BATERIILE DIN ZIUA DE AZI SUNT CU LITIU!

| Anonimus66666666888888 a răspuns:

Nu lasa sa se descarce la 0%! Cel mai bine este sa il pui la incarcat cand are 15% baterie! Incearca sa verifici destul de des daca a ajuns 100% bateria pentru ca daca il lasi prea mult cu siguranta o sa i se strice bateria... la fel cu 0% baterie. Iti recomand sa nu il pui la incarcat noaptea deoarece se poate strica, daca el se incarca repede trebuie scos. Siii incearca sa nu te uiti toata ziua pe el deoarece se poate supra-incalzii daca nu are un mini ventilator. (La fel si la telefon). Iti zic din propria experienta. Sper ca te am ajutat?