| Girly97 a întrebat:

Cum se poate incarca un telefon atunci cand are loc o pana de curent?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu o baterie externa daca ai. Oricum, cat poate dura pana de curent?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Baterie externa cu conditia ca si aia sa fie incarcata, altfel nu ai cum, dar pui niste intrebari de copil de 5 ani chiar asa nu gîndesti?

| cristi202 a răspuns:

1) Baterie externa. Conditia de baza: Bateria sa fie neaparat incarcata. Nu e de ris, eu am nimerit o pana de curent si cu telefonul terminat, si cu bateria externa goala happy din cauza neatentiei.
2) Panoul solar. Exista pe piata o varietate de panouri solare cu iesire USB. Multe sunt fake-uri (am inceput cumparind din acelea happy ), dar sunt unele si bunicele. Eu am acum unul portabil, undeva la 50x40 cm desfacut, si am incarcat zilnic doua telefoane cit am fost plecat trei saptamini cu bicicleta pe coclauri. Nu am depins de curentul electric de la vreo sursa decat o zi la un camping unde mi-am incarcat si telefoanele complet, si cele doua baterii externe. Dar, fiind vara, a fost mult soare, si stind mai toata ziua expus la soare, a incarcat un telefon pe zi si cand au fost doua zile cu nori. In ultimele doua zile, cand mai mult a plouat, am terminat bateriile externe happy
3) Multa atentie pentru a nu fi descarcat telefonul complet. Macar la 20% sa ti-l pui mereu la incarcat, pentru a te prinde pana macar cu atit in el. happy

| felixf a răspuns (pentru cristi202):

Salut, poti te rog sa pui modelul care te-a ajutat sa-ti reincarci telefoanele cand ai fost plecat? Multumesc

| cristi202 a răspuns (pentru felixf):

Https://www.emag.ro/......DQ1PCVBBM/

Eu il recomand cu caldura. Mergind cu el mai mereu desfacut pe bicicleta, a suferit si unele socuri, si tot functioneaza. Nu merge direct pe telefon, nu incarca decat cand e exact pe directia razelor solare, dar pe baterie externa merge de minune. Una de 10000 de ma incarca in 12 ore de expunere pe soare normal. Incarca bine si pe umbra, daca e innorat, bineinteles, daca nu sunt nori negri de furtuna :). Chestia faina e ca la EMag poti sa il bagi la retur daca nu iti convine. Eu l-am luat cu 235, acum vad ca e cu 196. Consider ca merita toti banii. Dimensiunile exacte, acum l-am masurat, sunt 32x25 deschis, deci mai mic decat ziceam :), si 16x25 inchis.

| Legion7X a răspuns (pentru cristi202):

Dacă aștept să iasă soarele, laughing mă plictisesc când poate este înorat 3 zile.

| cristi202 a răspuns (pentru Legion7X):

Acum ploua de doua zile, si panoul meu sta cuminte in sertarul lui. happy
Pe innorat merge foarte bine, desigur, nu ca pe soare. Am ramas surprins cand am vazut ca incarca totusi un telefon intreg.

| NLS a răspuns:

Eu l-am pus in Romania in masina la incarcat.
In Germania, unde locuiesc in general, am 2 baterii externe mai mari, insa tot in Germania, nu s-a luat curentul decat o data, 15minute,...din 2012 de cand sunt aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Https://youtu.be/jZGM7HSa5kg
Vezi de la min 8:20. Cred că ar merge. Poate să fie 10 pene de curent. Iți încarci și telefonul, și luminezi și încăperea pe timpul nopții :))

https://www.emag.ro/......DVV94CBBM/

| cristi202 a răspuns (pentru Legion7X):

Ditamai generatorul si galagia pentru mititelul telefon?!? laughing

| Legion7X a răspuns (pentru cristi202):

Asta este, dacă este la țară este bun. Poate în momentul ăla n-ai ceva urgent la îndemână. Dacă ești la bloc și nu vrei să deranzezi vecini. Îl pui în mașină și te duci într-o zonă mai linistită. Bagi benzină, și stai în mașină până se încarcă telefonul laughing Se încarcă repede.

| cristi202 a răspuns (pentru Legion7X):

Solutia ta e buna pentru toata casa. Eu am de gind sa iau unul, la noi (la sat) frecvent se ia curentul, si uneori ore.

| cristi202 a răspuns (pentru dinaprilie):

Si cit dai la manivela sa incarci un telefon? happy

Pentru pedale la bicicleta nu ai vazut pe undeva ceva asemanator? Pentru mine ar fi "traznet" daca ar exista. Mi-as alimenta toata casa, la cit pedalez uneori. laughing

| NunuNini a răspuns (pentru cristi202):

Nu e de ras. Am vazut o astfel de demonstratie intr-un oras. Nu mai stiu unde, dar nu conteaza. Era pusa bicicleta in piata centrala. Cine voia sa incarce telefonul, urca pe bicicleta si pedala. Deci, exista. Trebuie numai sa cauti sa vezi cum se face.

| cristi202 a răspuns (pentru NunuNini):

Sigur e vorba de un dinam. Oricum, vechile faruri ce mergeau cu dinam si beculet, aveau in jur de 5-6 volti, cum e si la incarcatoarele de telefon, acum nu stiu amperajul... happy

| NunuNini a răspuns (pentru cristi202):

Cu siguranta. Dar nici eu nu stiu amanunte.

| NunuNini a răspuns (pentru cristi202):

Distreaza-te cu asta: https://imgur.com/gallery/fEy5HPZ
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Dacă ai un laptop al cărui baterie este încărcată, evident, rezolvi ușor problema, de asemenea îți poți încarca bateria telefonului la mașină (nu de spălat, evident happy, ci la cea de condus happy )