| anonim_4396 a întrebat:

Cum stă treaba cu rata de împrospătare a ecranului unui smartphone? De exemplu, pe noile Samsung Galaxy S20 poţi alege între 60Hz sau 120Hz. Cu ce ajută asta? La ce foloseşte?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

La 120 de herti pixeli isi iau refresh de doua ori mai repede iar jocurile si serialele se vad mai bine si mai fluid. Ai aici explicatie mai detalitata:
https://www.androidauthority.com/......z-1086643/

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu poti alege, ecranul are refresh de 120Hz din fabrica, poti sa il pui la 60 din setari. Rata de refresh e de cate ori intr-o secunda imaginea isi de refresh, cu cat e mai mult cu atat imaginea e mai clara dar papa si extra baterie.