| iulain13 a întrebat:

Daca ai o tableta cu procesor dual core de 1.6, android 4.1.1 jelly bean, ecran 7 inch, rezolutie 1200-800, memoria interna de 16 Gb.Si un telefon cu procesor dual core de 1.5, android 4.0, 4.3 inch, rezolutia 1024-800, memoria interna de 8 Gb,ce avantaje are tableta? la ce te ajuta rezolutia,procesorul,androidul, inch.memoria interna?

13 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Poi...
1. Rezolutia este numarul de pixeli pe verticala si orizontala (adica 1200 pe orizontala si 800 pixeli pe verticala).
2. Procesorul. nah proceseaza. pur si simplu este "creierul" tabletei/telefonului.
3. Aia e versiunea de Android. versiunile mai vechi sunt mai instabile.
4. Diagonala display-ului. a ecranului. tableta are ecranu mai mare (lol)
5. Memoria interna este pentru stocarea datelor.

Mi se pare prea banala intrebarea ta. sincer. Sper ca te-am ajutat cu ceva si data viitoare mai cauta pe "gugal".

| Andrei1099 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Sa stii ca versiunile mai vehi e android sun mai stabile, cele de la gingerbread incoace sunt mai instabile si mai dau crahuri restarturi.

| introduaicinumele a răspuns (pentru Andrei1099):

Eu ma refeream la 4.0 vs 4.1.1, eu pe telefon inca mai am Froyo, pentru ca pe modelul meu de telefon este mai bun decat gingerbread, iar pe tableta am ICS, care este mult mai stabil decat Honey Comb (pe 3.0 imi dadea crash de catea ori pe zi, se restarta, se bloca si nu voia sa se mai inchida si trebuia s-o las 14 ore sa se descarce. pe 4.0 n-am probleme, decat un bug mic legat de touch, o data la cateva zile da touch-ul rateuri, dar dupa ce o blochez si o deblochez isi revine.

| iulain13 explică (pentru introduaicinumele):

Wtf.Eu stiam ca toate astea dar voiam ceva mai clar sa inteleg si mai bine.Deci care este mai buna tableta sau telu? Ca varmiu nu intelege ca tbleta este mai buna, spune :``pun pariu ca imi merg aceleasi jocuri``, daca spun ca e mai bun androidul spune ca sil upgradeaza si el la 4.1 jelly bean, daca spun ca rezolutia e mai buna spune ca nu este importanta, daca spun ca am memoria interna mai mare spune ca-si pune card, si el crede ca o tableta sau un tel e facut numai pentru jocuri sad

| iulain13 explică (pentru introduaicinumele):

Dar la ce trebuie sa te uiti cand vrei jocuri reusite?

| iulain13 explică (pentru introduaicinumele):

Semnifica ceva daca procesorul la tableta e de 1.6 dual core(fiecare nucleu proceseaza cu cate 1.6 Mg =3.2)si el are la tel 1.5 (=3.0)?

| introduaicinumele a răspuns (pentru iulain13):

Tableta este putin mai puternica, dar jocurile se vor misca la fel de bine din cauza ca procesorul putin mai puternic compenseaza cu rezolutia mai mare (eh acum depinde si ce fel de jocuri... pentru ce fel de dispozitiv sunt optimizate).

Oricum nu poti zice care este mai buna, fiecare ce vrea, eu sincer sa fiu am un telefon cu Android vechi de 2 ani pe care il folosesc pentru mesaje, vorbit si cateva aplicatii rar, iar tableta este mai puternica (nu-i chiar high end, e si ea vechiuta, un Asus TF101) si mai bag un joc, un film HD.

| introduaicinumele a răspuns (pentru iulain13):

Stii, e falsa faza ca fiecare nucleu "proceseaza" acei Ghz, de fapt frecventa se refera la viteza cu care comunica procesorul cu norhbridge-ul placii de baza. si 100 Mhz in plus se simte doar la benchmark, la daily use nu prea, de la 200 mhz in sus se vede cu ochiul liber.

| iulain13 explică (pentru introduaicinumele):

Deci...vitza de procesare...lagu mai exact

| introduaicinumele a răspuns (pentru iulain13):

LAG-ul este doar la jocurile online. si apare atunci cand jocul primeste cu intarziere informatiile de la server sau invers... si pentru ultimele jocuri trebuie un quad-core (cum ar fi un Samsung Galaxy Tab sau un Samsung Galaxy S3).
Oricum orice dual core se descurca cat de cat la jocuri, cele mai vechi merg perfectwinking

| Andrei1099 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Acelasi bug cu touchul il am si eu cand maresc o poza cu ambele degete mai ramane blocat pe zzoom si trebuie sa in blochez si deblochez ca sa isi revina.

| Andrei1099 a răspuns (pentru iulain13):

La android pe tablete nu sunt atatea aplicatii ca pentru telefon, la ios aplicatiile care sunt si pentru telefon sunt convertite si pentru tablete, la android merge mai greu asta.

| NavetaAzuga a răspuns:

Tableta te ajuta in general daca ai un serviciu... instalezi multe aplicatii referitoare la calcule tabele / statistici. cel putin eu la asta folosesc tableta